S-GPS

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Simultaneous GPS, S-GPS veya Türkçe anlamı ile: Eş anlı GPS, taşınabilir telefonların uydu tabanlı olarak konumunu geliştirmek için taşıyıcıya yeteneklerin raporlanması yöntemidir.

Sıradan durumda, bir dahili GPS aygıtı CDMA telefonu ile yapılan bir E911 aramanın yerini belirlemek için kullanılır. TM-GPS adı verilen bir süre çoklamalı düzeni kullanarak, telefon çağrısı ile GPS sinyalinin alımı sadece bir RF radyo gerektiren, birbiri ardına (sıralı olarak) değişimli bir şekilde yerleştirilebilmektedir.

Adından da anlaşılacağı gibi, S-GPS cep telefonu hassasiyetini artırır ve hizmet sağlayıcıların konum tabanlı hizmetleri sunmasına olanak verir. Aynı zamanda, hem GPS verisi hem de sesli veri alımını sağlar. Tek bir anten ile iki radyo aygıtı kullanılması yeni tasarım zorluklarına pay verir. S-GPS, ticari durumda bazı üreticiler tarafından üretilen, (örneğin Qualcomm çipsetler ve kullanılan cihazlar, (Samsung'un Galaxy S III, Note 10.1, Note 2[1] gibi akıllı telefonları)), yeni taşınabilir cihazlarda yöntem olarak benimsenmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Samsung Galaxy Note 10.1". 11 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2014. 
  2. ^ "Improving S-GPS sensitivity". Avago Technologies. 24 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2014.