Sıcak hava kütlesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sıcak hava kütlesi türdeş ve yoğun bir sıcak hava katmanının ön tarafında yer alan yoğunluk dengesizliğidir. Soğuk hava kütlelerine göre daha geniş alçak basınç troflarına sahip olup yavaş hareket etmektedirler.[1] Sıcak hava kütlelerinin önündeki bulutlar genellikle stratüs olup yağış getirirler. Hava kütlesinin geçişi sırasında sis de gözlenebilmekte; geçişin ardından açık havanın gelişi ve ısınma süreci hızlı olmaktadır.

Karakteristik zzellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıcak cephenin 4 tane evresi vardır.

  1. Sıcak cephe geçmeden önce basınç artışı olur, rüzgar genellikle güney ve güneydoğudan hafifçe eser.
  2. Sıcak cephe yaklaştıkça basınç yavaş yavaş düşmeye başlar, nem oranı artar, sıcaklık azalır ve rüzgar şiddetini artırarak güney ve güneybatıdan esmeye başlar.
  3. Sıcak cephe, geçerken yağış başlar.Genellikle şiddeti hafif veya orta şiddette yağmur, kar, sıcaklık farkı yeterinde fazlaysa kuvvetli yağış görülebilir.
  4. Sıcak cephe, geçtikten sonra basınç düşer, sıcaklık artar, nem azalır veya fazla değişmez, nem yeterliyse zaman zaman yağış görülebilir ve rüzgar batı ve güneybatıdan orta kuvvette yağış anında kuvvetli eser.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David Roth (14 Aralık 2006). "Unified Surface Analysis Manual" (PDF). Hydrometeorological Prediction Center. 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 3 Şubat 2018.  (İngilizce)