Sütlüce, Pınarhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sütlüce
—  Köy  —
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Pınarhisar
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.287
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 39380
İnternet sitesi: [2]

Sütlüce, Kırklareli ilinin Pınarhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı 1927-1928 yıllarında Bulgaristan Kırcaali bölgesinden gelen soydaşlarımızın önce Kırklareli Pınarhisar ilçesi Yancıklar köyüne (şimdiki adı Ataköy) yerleşmesi ve sonra da "Murat Bey" denilen eski devlet büyüklerinden birinin Koçka denilen arazisini (60 hane) satın almasıyla kurulmuş planlı bir köydür.

Köy içi yollar normal cadde genişliğinde olup çıkmaz sokak yoktur. Kırcaali'nin çeşitli köylerinden göçmenler vardır hepsi aynı köylerden gelme değildir ama yakın köylerdendir. Ayrıca daha sonra Vize ilçesi Sergen Nahiyesinden bir kısım Pomak dediğimiz vatandaşlar gelip köye yerleşmişlerdir. Köyün ilk adı Yeni Mandıra'dır. Aynı isimde bir köy Bulgaristan Kırcaali yöresinde de "Mandıra" olarak mevcuttur. Ancak 1958 yılında Pınarhisar kaymakamlığının aldığı bir kararla köyün adı "Sütlüce" olarak değiştirilmiştir. Köyün adı çevrede hala kısaca "Mandıra" olarak anılmaktadır. Köyde yaşayanlardan söz edilirken de "Mandıralı" diye söz edilmektedir. Sütlüce ismine yeni yeni alışılmaktadır. Sütlüce ismi köyün resmi adı gibidir.

=Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde düğünler cuma akşam klna gecesi ile başlar cumartesi gündüz yemek verilir akşamı devam eder pazar günü damat tıraşı ve takı merasimiyle son bulur (YEMEKLER) trakya yemekleri genel olarak ağırlıklıdır köyün çevirmesi meşhurdur kırmızı et ağırlıklıdır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 48, Pınarhisar ilçesine 18 Km. uzaklıktadır. Lüleburgaz'a çok kullanılan iki ayrı yoldan gidilmektedir. 1.yol Ahmetbey-Emirali-Sakızköy ve Umurca'dan geçip Lüleburgaz'a ulaşır ki bu yol 27 Km.'dir. 2. yol ise Ahmetbey-Evrensekiz-Yeni Bedir üzerinden Lüleburgaz'a giden yoldur. Bu yol ise 36 Km.'dir. Ayrıca stablize olduğu için pek kullanılmayan 3. bir yol da vardır ki o da Karaağaç köyü üzerinden Turgutbey köyüne ve oradan da Lüleburgaz'a ulaşır. Bu yol da 23 Km.'dir.

Köy İstanbul'a yaklaşık 170, Edirne'ye 115, Tekirdağ'a ise 70 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli dışarıya göç verdiği için köyün nüfusu gittikçe azalmaktadır. Bu nedenle Köyün okulu dahi kapanmış ve yakın köy Cevizköy'e taşımalı öğretim yapılmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1287
1997 1067

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, yakın köy Cevizköy'e taşımalı öğretim yapılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]