Süleymanlı, Talas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Süleymanlı
—  Köy  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Talas
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 580
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38280
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Süleymanlı, Kayseri ilinin Talas ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Süleymanlı köyünü kuranlar; Danişmentli Türkman aşiretinden konar-göçer Türkman yörükhani taifesinden Süleymanlı cemaatidir[1].

Süleymanlı cemaati aslında büyük bir topluluk olup, Maraş ve Halep yörelerinde dağılmış vaziyette yaşamakta idiler bu cemaatten bir kısmınında Dulkadiroğlu beyliğinin hakimiyeti zamanında Bozok yaylasına -şimdiki Yozgat, Kayseri- geldiklerini literatürden bilmekteyiz.

Bu cemaatten bir boy'un 1500 tarihi ile 1520 tarih arasında şimdiki köyün bulunduğu yere -o zamanki adı ile MESMEK'e-geldiklerinde, Mesmek'in eski sakinleri oraları terk etmişlerdi. Cemaat 1584 tarihine kadar, kısa mesafeli konar-göçer olarak bu havalide yaşamışlar ve Göstere yörükleri arasında anılmışlardır[2]. 1584 tarihinde Mesmek'e yerleşerek yerleşik düzene geçmişlerdir[3]. Bu tarihten sonra köyün adı SÜLEYMANLI olmuştur.

İlk yerleştiklerinde köyün nüfusu 28 nefer (erkek) olarak tespit edilmiştir[4]. 28 erkek nüfusa karşı 28 de kadın nüfusu olsa köyün toplam ilk nüfusunun 56 olduğu düşünülebilinir. Süleymanlı köyünün ilk kurulduğu tarih olan 1584 tarihinden 247 yıl sonra 1831 tarihli Osmanlı nüfus sayımına göre; köyde 64 hane ve 167 erkek nüfusu olduğu kaydedilmektedir[5].

Yine 167 erkek nüfusu karşılık 167 kadın nüfusu olduğu düşünülürse, 1831 tarihinde köyün nüfusunun 334 civarında olduğu kabul edilebilir.

Günümüzde çok sayıda dışarıya göç veren köyün nüfusu 2007 sayımına göre 562 dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekve görenekleri iyi olmaya dogru gidiyor.köyün yemekleri kayseri mantısı, sulu köfte(et ile bulgur dövülerek yapılır), bazlamaları meşurdur

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 37 km, Talas ilçesine 32 km uzaklıktadır. Süleymanlı Köyü, Erciyes Dağının doğu yakası eteklerinde kurulmuş bir köydür. Kayseri-Tomarza asfaltının 38. Km.'sinde olup, ana yola 2 kKm. içeridedir. Köy önceleri Develi İlçesi'ne bağlı iken 1953 yılında yapılan bir düzenleme ile, doğrudan Kayseri'ye bağlanmış ve merkez köy konumuna girmiştir. Daha sonra ise, Talas İlçesi'ne bağlanmıştır. Köy yolu asfalt olup içme suyu Erciyes Dağından ve 230mt derinlikteki sondaj ile sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. yazları genelde sıcak geçer

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 562
2000 580
1997 586

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık ve inşaat işlerinde çogunlukla çalışılır, kısmen taahüt işleri de yapılır. == Altyapı bilgileri == Hayırseverler tarafından yapılan İlköğretim ve Lise binası ve Yatılı Yurt mevcuttur. Köyde ilköğretim okulu veLise eğitim öğretime başlamış yatılı imkânı bulnmaktadır. Köy DERNEĞi kurulmuş ve üye kayıtları olmadıgından geri kapatılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cevdet Türkay, Osmanlı İmparatorluğu'nda oymak, aşiret ve cemaatler.
  2. ^ Yrd. Doç. Dr. Mehmet İnbaşı, XVI. yüzyılda Kayseri ve civarında yörük türkmen cemaatleri, Erciyes üniversitesi II. Kayseri ve yöresi tarih sempozyumu bildirileri.
  3. ^ Yrd. Doç. Dr. Mehmet İnbaşı, Adı geçen bildiri.
  4. ^ Yrd. Doç Dr. Mehmet İnbaşı, Adı geçen bildiri
  5. ^ Hüseyin Cömert, Kayseri'de ilk nüfus sayımı 1831.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]