Süleymanlı, Talas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Süleymanlı
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Talas
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 580
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38280
İnternet sitesi: [2]

Süleymanlı, Kayseri ilinin Talas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Süleymanlı mahallesini kuranlar; Danişmentli Türkman aşiretinden konar-göçer Türkman yörükhani taifesinden Süleymanlı cemaatidir[1].

Süleymanlı cemaati aslında büyük bir topluluk olup, Maraş ve Halep yörelerinde dağılmış vaziyette yaşamakta idiler bu cemaatten bir kısmınında Dulkadiroğlu beyliğinin hakimiyeti zamanında Bozok yaylasına -şimdiki Yozgat, Kayseri- geldiklerini literatürden bilmekteyiz.

Bu cemaatten bir boy'un 1500 tarihi ile 1520 tarih arasında şimdiki mahallenin bulunduğu yere -o zamanki adı ile MESMEK'e-geldiklerinde, Mesmek'in eski sakinleri oraları terk etmişlerdi. Cemaat 1584 tarihine kadar, kısa mesafeli konar-göçer olarak bu havalide yaşamışlar ve Göstere yörükleri arasında anılmışlardır[2]. 1584 tarihinde Mesmek'e yerleşerek yerleşik düzene geçmişlerdir.[3]. Bu tarihten sonra mahallenin adı Süleymanlı olmuştur.

İlk yerleştiklerinde mahallenin nüfusu 28 nefer (erkek) olarak tespit edilmiştir[4]. 28 erkek nüfusa karşı 28 de kadın nüfusu olsa mahallenin toplam ilk nüfusunun 56 olduğu düşünülebilinir. Süleymanlı mahallesinin ilk kurulduğu tarih olan 1584 tarihinden 247 yıl sonra 1831 tarihli Osmanlı nüfus sayımına göre; mahallede 64 hane ve 167 erkek nüfusu olduğu kaydedilmektedir[5].

Yine 167 erkek nüfusu karşılık 167 kadın nüfusu olduğu düşünülürse, 1831 tarihinde mahallenin nüfusunun 334 civarında olduğu kabul edilebilir.

Günümüzde çok sayıda dışarıya göç veren mahallenin nüfusu 2007 sayımına göre 562 dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 37 km, Talas ilçesine 32 km uzaklıktadır. Süleymanlı Köyü, Erciyes Dağının doğu yakası eteklerinde kurulmuş bir mahalledir. Kayseri-Tomarza asfaltının 38. km.'sinde olup, ana yola 2 kkm. içeridedir. Köy önceleri Develi İlçesi'ne bağlı iken 1953 yılında yapılan bir düzenleme ile, doğrudan Kayseri'ye bağlanmış ve merkez köy konumuna girmiştir. Daha sonra ise, Talas İlçesi'ne bağlanmıştır. Köy yolu asfalt olup içme suyu Erciyes Dağından ve 230mt derinlikteki sondaj ile sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. yazları genelde sıcak geçer

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 562
2000 580
1997 586

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım , hayvancılık ve inşaat işlerinde çogunlukla çalışılır, kısmen taahhüt işleri de yapılır. == Altyapı bilgileri == Hayırseverler tarafından yapılan İlköğretim ve Lise binası ve Yatılı Yurt mevcuttur. Mahallede ilköğretim okulu veLise eğitim öğretime başlamış yatılı imkânı bulnmaktadır. Köy DERNEĞi kurulmuş ve üye kayıtları olmadıgından geri kapatılmıştır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cevdet Türkay, Osmanlı İmparatorluğu'nda oymak, aşiret ve cemaatler.
  2. ^ Yrd. Doç. Dr. Mehmet İnbaşı, XVI. yüzyılda Kayseri ve civarında yörük türkmen cemaatleri, Erciyes üniversitesi II. Kayseri ve yöresi tarih sempozyumu bildirileri.
  3. ^ Yrd. Doç. Dr. Mehmet İnbaşı, Adı geçen bildiri.
  4. ^ Yrd. Doç Dr. Mehmet İnbaşı, Adı geçen bildiri
  5. ^ Hüseyin Cömert, Kayseri'de ilk nüfus sayımı 1831.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]