Süleyman Baştimur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Süleyman Baştimur Türk milli forması ile
Süleyman Baştimur ve eşi Fatma Baştimur
Süleyman Baştimur'un 1955 Akdeniz Oyunları plaketi (Ön yüz)

Süleyman Baştimur (1 Ocak 1922, Dağıstan - 26 Aralık 1977, İstanbul), Avar asıllı eski Türk güreşçi

Dağıstanlı bir Avar. 1953 Dünya Güreş Şampiyonası grekoromen ağır siklette dünya 5.'si. 1955 Akdeniz Oyunları şampiyonu. 1959 Akdeniz Oyunları 2.'si. Eski milli basketbolcu Mehmet Okur'un dedesi.

Madalyalar
Türkiye adına
Akdeniz Oyunları
Altın 1955 Barselona Erkekler serbest 87 kg
Gümüş 1959 Beyrut Erkekler grekoromen +87 kg

2. Dünya Savaşı Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Dünya Savaşı yılları Türklerden kurulu birliklerden bir tanesi 1942 senesinde Kırım’daki Sivastopol Cephesi'nde Almanlara karşı savaşırken topluca esir düşer. Uzun zaman esir kampında kalırlar daha sonra ata yurtlarını Rus işgalinden kurtarmak vaadi ile oluşturulan Türkistan birliklerine gönüllü yazılıp bu sefer Almanların yanında Ruslara karşı savaşırlar. Ancak Almanya’nın yenilgisi ile birlikte tekrar esir kamplarına gönderilirler. Bu kez kampın hakimi müttefikler, yani ABD’dir. İki buçuk sene Viyana’da esir kampında kalan esirlerin ABD’den tek bir istekleri vardır: Türkiye’ye gitmek. Çünkü Rusya’ya giderlerse Ruslar onları öldürecektir. Tek kurtuluş, Türkiye’dir. Amerika kontrolündeki kamptan esirler Türkiye hayali ve yaşamak umudu ile araçlara bindirilirler. Ancak kısa bir süre sonra anlaşılır ki, gittikleri yer Rusya’dır. Ancak birkaç esir kurtulur bu akıbetten: Teslimat sırasında kaçanlar. Bunlardan birisi de Süleyman Baştimur’dur. Kökleri, Kafkaslara, Avarlara dayanır. Şeyh Şamil soyundandır. Yanında sonradan eşi olacak Pavlina vardır. Rus bölgesinden beraber kaçmışlardır. İtalya, Roma ve sonra Türkiye. Pavlina Müslüman olduktan sonra ismi Fatma olur, evlenirler. 3 kız 1 erkek olmak üzere 4 çocukları olur. Süleyman'ın kızı Nimet evlenir ve iki kızı ve bir oğlu olur. Erkek çocuk, büyür ve Türkiye’yi NBA’de temsil eden ünlü bir basketbolcu olur: Mehmet Okur

Güreşe Başlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'ye geldikten sonra eşi Fatma ile Yalova'nın Güneyköy köyüne yerleştiler. Sonrasında İstanbul'a yerleşip tersanede çalıştı. Süleyman uzun boylu ve güçlü birisi olduğu için tersanedeki arkadaşları Süleyman'ın güreşe başlamasını söylediler ve Süleyman güreşe başlamış oldu.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

1953 Dünya Güreş Şampiyonası grekoromen ağır siklette dünya 5.si

1955 Akdeniz Oyunları şampiyonu [1]

1959 Akdeniz Oyunları 2.'si[2]

Madalyalar
Türkiye adına
Akdeniz Oyunları
Altın 1955 Barselona Erkekler serbest 87 kg
Gümüş 1959 Beyrut Erkekler grekoromen +87 kg
Süleyman Baştimur'un 1955 Akdeniz Oyunları plaketi (Arka yüz)

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Torunu eski milli basketbolcu Mehmet Okur'dur.

Güreşçi Haydar Zafer ve Hamit Kaplan ile birlikte antrenmana giderken Topkapı’da bir kalabalık görerek yaklaştı. Burada daha önce takımda kendinin yerini aldığı bir arkadaşı ‘'Oraya İsmet İnönü'nü öldürmeye geldi.'’ diyerek polise ihbar etti. Üç yıl Balmumcu, Sultanahmet, Adana cezaevlerinde ve Yassıada'da kaldı. Üç senenin sonunda aklandı.

İlahi Güreşçi filminde oynamıştır ve Son Köprü adlı kitapta kendisinden bahsedilmektedir. Bir dönem İstanbul’un ünlü gece kulübü Kulüp 12’de bodyguard olarak çalışmıştır. Prostat ameliyatı olan Süleyman Baştimur, vücudunun üre yapması sonucu 1977 yılında hayatını kaybetti. Mezarı Güneyköy'dedir.[3]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.guresdosyasi.com/grakdeniz.html

https://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/Olimpiyat-Oyunlari-Detay/68/1

http://sinematurk.com/kisi/162583-suleyman-bastimur

1955 Akdeniz Oyunları'nda Türkiye

1959 Akdeniz Oyunları'nda Türkiye

  1. ^ "Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi". www.olimpiyatkomitesi.org.tr. Erişim tarihi: 7 Mart 2021. 
  2. ^ "New Page 1". www.guresdosyasi.com. Erişim tarihi: 7 Mart 2021. 
  3. ^ "Süleyman Baştimur ~ Sinematurk.com". sinematurk.com. Erişim tarihi: 7 Mart 2021.