Ryom-Verzeichnis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ryom-Verzeichnis veya Ryom Verzeichnis [1] (her ikisi de genellikle RV olarak kısaltılır), Peter Ryom tarafından oluşturulan Antonio Vivaldi'nin müziğinin (artık standart) bir kataloğudur. Verzeichnis Almanca katalog kelimesidir. Katalog genellikle Vivaldi'nin eserlerini basit bir sayı ile tanımlamak için kullanılır.

Örneğin, Vivaldi'nin dört keman konçertosundan oluşan ünlü Dört Mevsim ve meşhur Re Majör Lut konçertosu aşağıdaki gibi numaralandırılmıştır:

  • Konçerto Op. 8 No. 1 Mi Majör, RV 269 "La primavera" (İlkbahar)
  • Konçerto Op. 8 No. 2 sol minör, RV 315 "L'estate" (Yaz)
  • Konçerto Op. 8 No. 3 Fa Majör, RV 293 "L'autunno" (Sonbahar)
  • Konçerto Op. 8 No. 4 fa minör, RV 297 "L'inverno" (Kış)
  • Lut Konçertosu Re Majör RV 93

Vivaldi'nin çalışmalarının önceki katalogları da vardır. Diğerlerinin yanı sıra Mario Rinaldi (Roma, 1943'te yayınlandı) ve Marc Pincherle (Paris, 1948) katalogları vardır. Antonio Fanna'nın tüm sıralaması bittiğinde (Milan, 1968) Ryom zaten kataloğunda çalışmaya başlamıştır; bu nedenle, Ryom'un aynı zamanlarda keşfettiği, Fanna'nın kataloğunda daha önce bilinmeyen ögeleri içeren bir ek ortaya çıkmıştır. Ancak Fanna'nın kataloğu sadece çalgısal eserleri içermektedir.

Uyumlu olması için Ryom Verzeichnis, Fanna (F.), Pincherle (P.) ve Ricordi sayılarına atıfta bulunur.

Temmuz 2007'de Peter Ryom, Antonio Vivaldi'nin müziğini kataloglama çalışmalarına devam etmek için İtalyan müzisyen Federico Maria Sardelli'yi görevlendirdi ve o zamandan bu yana Ryom-Verzeichnis'ten (RV) sorumlu oldu.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ryom Verzeichnis". OnMusic Dictionary. 13 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2020. 
  2. ^ (Fransızca) Peter Ryom: "La situation actuelle de la musicologie vivaldienne 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.", proceedings of the conference Vivaldi, passato e futuro, Venice, Fondazione G. Cini, 13–16 June 2007.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]