İçeriğe atla

Rusya'nın belediyeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rusya'nın belediyeleri (Rusçaмуниципальные образования, romanizemunitsipalnıye obrazovaniya), Rusya'nın yerel özyönetim yoluyla yerel işleri yönetme yetkisi resmi olarak verilmiş bölgesel bölümleridir.[1] 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla, Rusya'da 1.673 belediyesel rayon, 635 kentsel okrug ve 33 belediyesel okrug dahil olmak üzere 20.846 belediye bölümü bulunmaktadır.[2]

Kanuna göre, belediyesel bölümler (belediye oluşumları olarak adlandırılır) aşağıdaki gibidir:

 • Belediyesel rayon, genellikle yerleşimler arası bölgelerle birlikte bir grup kentsel ve kırsal yerleşimdir. Uygulamada, belediyesel rayonlar genellikle mevcut idari rayonların sınırları içinde oluşturulur. Belediyesel rayon, belediye hizmetlerine ilişkin sorumluluğu, bunlara dahil olan kentsel ve kırsal yerleşimlerin alt düzey yerel yönetimleriyle paylaşır.
  • Kentsel yerleşim, muhtemelen bitişik kırsal ve/veya kentsel yerleşimlerle birlikte bir şehir/kasaba veya kent tipi bir yerleşimdir.
  • Kırsal yerleşim, bir veya birkaç kırsal yerleşimdir.
 • Kentsel okrug bir belediyesel rayon veya okrug kapsamına girmeyen ve nüfus yoğunluğu eşik şartı olan bir kentsel yerleşimdir. Uygulamada, kentsel okruglar genellikle federal şehirlerin sınırları içinde oluşturulur.
 • Federal şehrin şehir içi bölgesi, Rusya'nın federal şehirlerinin bölgeleridir.
 • Şehir içi bölümlere sahip kentsel okrug, şehir içi rayonları şehir içi belediyeler olarak birleştiren bir kentsel okrugdur.
  • Şehiriçi rayon, şehir içi bölümlere sahip kentsel okruglar bölgesi içindeki şehir içi belediyelerdir. Kent içi ilçeler, resmi olarak ya doğrudan araçlar ya da seçim ve diğer kurumlar aracılığıyla yerel özyönetimi uygulamaktadırlar.
 • Belediyesel okrug, 1 Mayıs 2019'da kentsel veya kırsal yerleşim belediyeleri olmayan çeşitli yerleşim yerlerinden oluşan bir gruptur. Belediye okrugları tek bir yerel yönetim kademesidir ve resmi olarak ya doğrudan araçlar ya da seçim ve diğer kurumlar aracılığıyla yerel özyönetimi uygulamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Кутафин О. Е., Фадеев В. И. Муниципальное право Российской Федерации. — М.: Велби, 2006. — 672 c. — 5-482-00718-9. — С. 301—302. (Rusça)
 2. ^ "Число муниципальных образований по субъектам Российской Федерации на 1 января 2020 года" (Rusça). Rosstat. 2020. 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2021.