İçeriğe atla

Rurutu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rūrutu, Fransız Polinezyası'nın Austral takımadalarındaki en kuzeydeki adadır ve yalnızca o adadan oluşan bir komünün adıdır. 572 kilometre (355 mi) adresinde bulunmaktadır. Tahiti'nin güneyinde bulunur. Arazi alanı 327 kilometrekare (126 sq mi) .[1] 10.8 km uzunluğunda ve 5.3 km genişliğindedir. En yüksek noktası (Manureva) 389 metre (1.276 ft) yüksekliktedir.[1] 2017 nüfus sayımına göre nüfusu 2.466'dır.[2]

Makatea — verilen olay tarafından kaldırılan eski mercanlardan oluşan sarp deniz kayalıkları — şimdi adayı büyük ölçüde çevreliyor. Eskiden beri olan sakinleri mağaralarda yaşadığı için büyük ölçüde benzersiz bir yerdir.

Rurutu Haritası 1927

Rurutu, etrafı saran bir resife sahip olduğu için son yıllarda balina gözlemciliğiyle tanınır hale geldi: Kambur balinalar, Temmuz ve Ekim ayları arasında plaja kolayca görülebilecek bir mesafede buraya gelir ve ürerler.

Küçük topluluğu hala temel olarak balıkçılık ve temel tarımla geçimini sağlasa da, özellikle François Mitterrand'ın 1990'daki ziyaretinden bu yana turizm büyüyen bir endüstri haline geldi. Balina izleme sezonu, turistlerin büyük bir kısmını görüyor, ancak büyük ölçüde el değmemiş yerel kültür, beyaz kumlu plajlar ve yemyeşil tropikal bitki örtüsü, yıl boyunca az sayıda turist çekiyor.

Önemli insanlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ a b Environnement marin des îles Australes 22 Kasım 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., p. 205
  2. ^ Répartition de la population en Polynésie française en 2017 21 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Institut de la statistique de la Polynésie française