İçeriğe atla

Ruanda'nın illeri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ruanda'nın yönetim bölgeleri sayfasından yönlendirildi)
Ruanda illeri
2006 yılına kadar olan idari yapılanma

Afrika ülkesi Ruanda kendi içerisinde beş yönetim bölgesine (intara) ayrılmıştır. Söz konusu idarî bölgeler de kendi içerisinde 31 ilçeye (Tekil:akarere - Çoğul:uturere) ve belediyeye (Tekil:umujyi - Çoğul:imijyi) ayrılmış konumdadır. 1 Ocak 2006 yılına kadar 12 idarî yönetim bölgesinden oluşan ülkede, bu tarihte kabul edilen yeni idarî yapılanma yasası ile idarî yönetim bölgeleri beşe düşürülmüş ve merkezî yönetim yetkilerinin bölgesel yönetimler üzerinden gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. 2002 yılına kadar perefegitura (Türkçe:Bölge) olarak adlandırılan idarî yapılar, bu tarihten itibaren il olarak adlandırılmıştır.[1]

Özellikle 1994 yılında yaşanan Ruanda soykırımı ile ilgili geçmişe bir son verebilmek adına ülke bayrağı, milli marşı yanı sıra bölgeler de yeniden düzenlenerek, etnik grupların bir bölgede çoğunluğu etmesinden ziyade karışık bir şekilde her bir ilde yaşaması planlanmış ve yeni idarî yapılanmalarda sınırlar bu konuya özen gösterilerek çizilmiştir.

Türkçe Kinyarwanda İngilizce Fransızca İl merkezi
Kigali Kigali Kigali (İl merkezi)
Kuzey Intara y'Amajyaruguru North Nord Byumba
Doğu Intara y'Iburasirazuba East Est Rwamagana
Güney Intara y'amajyepfo South Sud Nyanza
Batı Intara y'Iburengerazuba West Ouest Kibuye

2006 yılında gerçekleştirilen yeni idarî yapılanma öncesi ülkenin on iki adet ili şunlardı: Butare, Byumba, Cyangugu, Gikongoro, Gisenyi, Gitarama, Kibungo, Kibuye, Kigali, Kigali Rural, Ruhengeri ve Umutara.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ruanda idari yapısı hakkında bilgiler". 20 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]