Rot Weiss Ahlen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rot-Weiß Ahlen
Tam adRot Weiss Ahlen e. V.
Renkler         Kırmızı-Beyaz
Kuruluş1 Haziran 1996 (27 yıl önce) (1996-06-01)
StadyumWersestadion, Ahlen
(Kapasite: 12,500)
BaşkanDirk Neuhaus
Teknik direktörAndreas Zimmermann
LigRegionalliga-West
2021-2210.
Resmî siterot-weiss-ahlen.de

Rot Weiß Ahlen, kısaca RWA olarak da anılmaktadır, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Ahlen kentinin şu anda Regionalliga-West'de mücadele eden futbol takımıdır. Kulübün adı 2006 yılına kadar LR Ahlen adıyla tescilliydi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1940'lı yıllarda Ahlen kentinin sekiz takımının birleşmesi sonucu ortaya çıkan TuS Ahlen, bugünkü Rot Weiss Ahlen takımının öncüsü olarak kabul edilmektedir.

Yaşanan birçok iniş ve çıkışın ardından 1992 yılında mahalli liglere düşüş tehlikesinin ortaya çıkmasıyla takımında sıkıntılar had safhaya ulaşmıştır. Ama yeni yapılanma kararları ile birlikte Joachim Krug'un teknik direktörlüğe getirilmesi ile birlikte zor olan başarılmıştır ve takım inanılmaz bir şekilde dört yıl üst üste bir üst lige çıkmayı başarmıştır. 1996-1997 sezonunda Bölgesel Lig'de mücadele etmeye hak kazanan Tus Ahlen, daha başarılı bir kadro oluşturabilmek için Ahlen kentinin diğer önemli takımı Blau Weiss Ahlen ile birleşme kararı almış ve takımın yeni adını LR Ahlen (Leichtathletik Rasensport Ahlen) olarak değiştirmiştir. LR kısaltması aynı zamanda o dönemki başkanın sahip olduğu firmanın kısaltması olduğu için takımın logosu da firmanın logosuna benzetilmiş ve firma takıma da ana sponsor olmuştur. Her ne kadar bundan sonraki 4-5 yıl boyunca takım başarılı dönemler geçirsede 2001-2002 sezonundaki yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bünyesinde önemli değişikliklere gitmiştir.

2001-2002 sezonunda ligde tutunmayı en son hafta garantileyen RW Ahlen'de başkan yönetime bir daha aday olmayacağını açıklamış, daha önce sahip olduğu ama sonradan sattığı LR firmasınında ana sponsorluktan çekildiğini ve kendi isminin kullanılmasını istemediği açıklanmıştır. Bu gelişmeler neticesinde Ahlen bugünkü yapısını ve ismini almıştır. 1 Temmuz 2006 yılında yapılan yönetim kurulu toplantısında takımın bundan sonra Rot Weiss Ahlen olarak anılacağı belirlenmiş ve tasdik edilmiştir. RWA takımı şu anda Regionalliga-West'de mücadelesini sürdürmektedir.

Güncel kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Ağustos 2021 itibarıyla
Mevki Futbolcu
1 Bulgaristan KL Martin Velichkov
4 Almanya DF Rene Lindner
5 Almanya DF Kevin Kahlert
6 Almanya OS Dimitrios Ioannidis
7 Almanya DF Bennet Eickhoff
8 Almanya OS Enes Güney
9 Aruba FV Terence Groothusen
10 Almanya FV Gianluca Marzullo
11 Almanya OS Mike Pihl
13 Almanya DF Leonardo Marino
14 Almanya DF Oktay Dal
16 Kosova OS Bajrush Osmani
17 Almanya OS David Mamutovic
Mevki Futbolcu
18 Almanya FV Sebastian Mai
19 Almanya OS Timon Schmitz
20 Senegal OS Tidiane Gueye
21 Almanya OS Noyan Efe Bayaki
22 Almanya KL Veith Walde
23 Almanya OS Romario Wiesweg
25 Sierra Leone DF Daniel Francis
26 Çekya OS Patrik Twardzik
27 Almanya OS Ilias Anan
28 Türkiye DF Ali Cirak
29 Almanya FV Ibrahim Das
37 Almanya OS Jan Holldack

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]