Rot Weiss Ahlen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rot-Weiß Ahlen
Rot Weiss Ahlen.png
Tam ad Rot Weiss Ahlen e. V.
Renkler          Kırmızı-Beyaz
Kuruluş 1 Haziran 1996
Stadyum Wersestadion, Ahlen
(Kapasite: 11,500)
Başkan Heinz-Jürgen Gosda
Teknik direktör Christian Hock
Lig 3. Liga
2010-11 3. Liga, 20.
Resmî site [www.rot-weiss-ahlen.de www.rot-weiss-ahlen.de]

Rot Weiß Ahlen, kısaca RWA olarak da anılmaktadır, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Ahlen kentinin şu anda 2. Bundesliga'da mücadele eden futbol takımıdır. Kulübün adı 2006 yılına kadar LR Ahlen adıyla tescilliydi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1940'lı yıllarda Ahlen kentinin sekiz takımının birleşmesi sonucu ortaya çıkan TuS Ahlen, bugünkü Rot Weiss Ahlen takımının öncüsü olarak kabul edilmektedir.

Yaşanan birçok iniş ve çıkışın ardından 1992 yılında mahalli liglere düşüş tehlikesinin ortaya çıkmasıyla takımında sıkıntılar had safhaya ulaşmıştır. Ama yeni yapılanma kararları ile birlikte Joachim Krug'un teknik direktörlüğe getirilmesi ile birlikte zor olan başarılmıştır ve takım inanılmaz bir şekilde dört yıl üst üste bir üst lige çıkmayı başarmıştır. 1996-1997 sezonunda Bölgesel Lig'de mücadele etmeye hak kazanan Tus Ahlen, daha başarılı bir kadro oluşturabilmek için Ahlen kentinin diğer önemli takımı Blau Weiss Ahlen ile birleşme kararı almış ve takımın yeni adını LR Ahlen (Leichtathletik Rasensport Ahlen) olarak değiştirmiştir. LR kısaltması aynı zamanda o dönemki başkanın sahip olduğu firmanın kısaltması olduğu için takımın logosu da firmanın logosuna benzetilmiş ve firma takıma da ana sponsor olmuştur. Her ne kadar bundan sonraki 4-5 yıl boyunca takım başarılı dönemler geçirsede 2001-2002 sezonundaki yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bünyesinde önemli değişikliklere gitmiştir.

2001-2002 sezonunda ligde tutunmayı en son hafta garantileyen RW Ahlen'de başkan yönetime bir daha aday olmayacağını açıklamış, daha önce sahip olduğu ama sonradan sattığı LR firmasınında ana sponsorluktan çekildiğini ve kendi isminin kullanılmasını istemediği açıklanmıştır. Bu gelişmeler neticesinde Ahlen bugünkü yapısını ve ismini almıştır. 1 Temmuz 2006 yılında yapılan yönetim kurulu toplantısında takımın bundan sonra Rot Weiss Ahlen olarak anılacağı belirlenmiş ve tasdik edilmiştir. RWA takımı şu anda Bundesliga 2'de mücadelesini sürdürmektedir.

Güncel kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

2017-2018 itibarıyla

Mevki Futbolcu
1 Almanya KL Jonathan Mellwig
5 Almanya DF Christopher Heermann
6 Bosna-Hersek DF Aldin Kljajic
7 Almanya DF André Witt
8 Türkiye OS Emre Yesilova
9 Türkiye OS Emre Karaca
10 Türkiye OS Cihan Yilmaz
11 Almanya OS Bilal Abdallah
12 İspanya DF Rafael Zapata
13 Türkiye OS Ufuk Özbek
14 Almanya OS Joshua Travagli
17 Almanya OS Max Machtemes
18 Almanya DF Justin Perschmann
Mevki Futbolcu
19 Almanya OS Isaac Akyere
20 Almanya FV Gianluca Marzullo
21 Almanya OS Rouven Meschede
22 Almanya KL Azmir Alisic
23 Almanya OS Tim Kallenbach
24 Almanya DF Jan Klauke
25 Türkiye DF Nurettin Kayaoglu
27 Polonya OS Kamil Waldoch
30 Filipinler KL Bernd Schipmann
39 Almanya FV Laurenz Wassinger
43 Türkiye FV Aygün Yildirim
77 Almanya OS René Klingenburg

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]