Rohingyalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rohingyalar
Toplam nüfus
1.100.000
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Myanmar Myanmar 800.000[1][2]
Bangladeş Bangladeş 300.000[3]
Malezya Malezya 24.000Flores, Jamil Maidan (16 Temmuz 2012). "The Lady’s Dilemma Over Myanmar's Rohingya". Jakarta Globe. http://www.thejakartaglobe.com/opinion/the-ladys-dilemma-over-myanmars-rohingya/530671. Erişim tarihi: 17 July 2012. 
Diller
Rohingyaca
Din
İslam (Sünni)

Rohingyalar (Rohingyaca: Ruáingga), Güneydoğu Asya'da esas olarak Myanmar'ın Arakan Eyaletinde (Rakhine) yaşayan, mülteci olarak da Bangladeş ve Malezya'da da görülen ve dilleri Hint-Avrupa dil ailesine giren Sünni Müslüman bir halktır.

2012 Arakan Bölgesi ayaklanmalarında Arakan Eyaletinin kuzeyinde yaşayan komşu Budist Arakan (Rakin) halkının etnik temizlik saldırılarına maruz kaldılar ve Bangladeş'e sığındılar. Birleşmiş Milletlere göre Rohingyalar dünyanın en çok eziyet gören etnik gruplarından biridir.[4]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

"Rohingya" teriminin kökeni tartışmalıdır. Khalilur Rahman gibi bazı Rohingya tarihçileri Rohingya teriminin Arapça bir kelime olan Raham 'yani' "merhamet" ten türemiş olduğunu ileri sürmektedir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Rohingyaca Myanmar'ın Arakan bölgesinde yaşayan Rohingya halkının ve Birmanya Devletinin (Myanmar) modern yazılı dilidir. Bu bir Hint-Avrupa dilidir ve dilsel açıdan Bangladeş'in Birmanya sınırındaki güney kesiminde konuşulan Chittagonian diline benzer bir yapıdadır.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Rohingya halkı, Sufi ibadet unsurları ile Sünni İslam'ı yaşamaktadırlar. Hükümetin uyguladığı eğitim olanakları kısıtlamaları nedeniyle, birçoğu yalnızca temel İslam bilimleri dalında eğitim görme hakkına sahiptirler.

İnsan hakları ihlalleri ve mülteciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Af Örgütüne göre, Müslüman Rohingya halkı, 1978 yılından beri Birmanya Budist cuntası altında insan hakları ihlallerinden muzdarip olmuş ve bunun sonucunda pek çoğu komşu Bangladeş'e göç etmiştir.

2005 yılı itibarıyla, BMMYK Rohingyalıların Bangladeş'ten geri dönüşüne yardımcı olmuştu, ancak mülteci kamplarındaki insan hakları ihlalleri iddiaları bu çabaları tehdit etmektedir.

BM'nin önceki tüm çabalarına rağmen, Rohingya mültecilerin büyük çoğunluğu Bangladeş'te kalmış,, zira Myanmar'da iktidarda olan rejimin olumsuz tavrı değişmemiştir. Artık onlar Bengladeş hükümetinden destek almadıkları için de sorunlar yaşamaktadır. Şubat 2009'da birçok Rohingyalı mülteci denizde 21 gün mahsur kaldıktan sonra, Malakka Boğazı'nda Acehneseli denizciler tarafından kurtarıldı.

Yıllar boyunca binlerce Rohingyalı Tayland' iltica etti.Tayland-Myanmar sınırında 9 kampa yerleştirilmiş yaklaşık 111.000 mülteci vardır. Orada onlar gruplar halinde ve Tayland'dan açık denizlere sevk edildi. Şubat 2009 yılında Tayland ordusunun 190 Rohingyalı mülteciyi botlara istifleyerek açık denizlere sürdüğü kayıtlara geçmiştir[kaynak belirtilmeli]. Ayrıca Şubat 2009'da Endonezya makamları tarafından kurtarılan mültecilerden bir grup Tayland ordusu tarafından işkence gördükten, sonra açık denizde terk edildiklerine dair üzücü hikayeler anlattılar. Şubat ayı sonu itibarıyla açık denizlere bırakılan 5 bottan 4'ü batmış ve biri karaya oturmuştur. 12 Şubat 2009'da Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva "bazı durumlarda" Rohingya halkının, açık denizlere salındığını kabul etti.

"Sanırım bu insanların açık denizlere bırakıldığIna dair bazı kayıtlar var..... Bu uygulamalar yalnızca yeterli miktarda yiyecek ve su temin edildikten sonra gerçekleştirilmişlerdir.... yine de mültecilere karşı gerçekleştirilen bu muamelenin hesabı sorulacaktır."

Başbakan o "herhangi bir kayıp" pişmanlık duyduğunu ve sorunun giderilmesi üzerinde çalıştığını söyledi.

16 Ekim 2011 yılında, Myanmar'da kurulan yeni hükümet kayıtlı Rohingyalı mültecileri geri almaya karar verdi.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Myanmar'daki kötüleşen durumun ortasında gelen, demokrasi yanlısı ve nobel ödüllü lideri Aung San Suu Kyi, Rakhine bölgesinde budist militanlar ve birmanya ordusu tarafından gerçekleştirilen katliamlara sessiz kaldı[kaynak belirtilmeli]. Dahası Rohingyalılara sempati duymayı bile reddetti[kaynak belirtilmeli]. Diğer Nobel ödüllü Budist lideri Dalai Lamaa'da Budist Myanmarda müslümanlara karşı gerçekleştirilen toplu katliamlara dair henüz bir açıklamada bulunmadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]