İçeriğe atla

Rohana Wijeweera

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rohana Wijeweera (14 Temmuz 1943 - 13 Kasım 1989), Sri Lankalı marksist politikacı, Janatha Vimukthi Peramuna partisinin kurucusu.

Kottegoda - Sri Lanka'da bir balıkçı köyünde doğdu. 1947-1953 yılları arasında bir devlet okulunda ilköğretimini tamamladıktan sonra 1954 yılında başladığı ortaöğrenimini 1959 yılında bitirdi. 1959 Temmuz'unda Ambalangoda Dharmashoka üniversitesine giren Wijeweera, 1960'ta SSCB'ne gitti. Burada Lumumba Üniversitesi'ne girerek tıp eğitimi almaya başladı. Birbuçuk ay gibi kısa bir sürede dil sınavını verdi. Gezmek için gittiği Moldova Cumhuriyeti'nde tarım işçisi olarak çalıştı. Tatilerini de burada geçirdi. 1963 yılında polit-ekonomi ve tıbbi alanlarda çalışmalar yaptı. Aynı yılın sonlarında hastalanarak Moskova'da bir hastanede tedavi gördü, ancak tıp eğitimini yarım bıraktı ve Sri Lanka'ya geri döndü.

Aynı dönem Sri Lanka Komünist Partisi Çin ve Rus yanlısı olarak ikiye bölünmüştü. Rohana Wijeweera Çin yanlısı gruba katıldığı için SSCB'ne dönmek istediyse de vize alamadı. Sri Lanka Komünist Partisi'nin aktif bir üyesi ve Sovyet yanlısı olan babası bir çete saldırısı sırasında 1965 yılında öldürülen Wijeweera, 1965 yılında aktif olan Janatha Vimukthi Geramuna adlı yeni bir siyasi partinin kurucusuydu. "Seylan 1971 Nisan ayaklanması" adlı bir kitabı vardır.[1]

Rohana Wijeweera 13 Kasım 1989 tarihinde iktidarda bulunan hükûmet tarafından gözaltına alındı ve gözaltındayken öldürüldü.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]