Roger Blin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roger Blin
Doğum 22 Mart 1907
Fransa
Ölüm 21 Ocak 1984
Fransa

Roger Blin (d. 22 Mart 1907, Neuilly-sur-Seine, Fransa - ö. 21 Ocak 1984, Évecquemont, Fransa), Fransız sinema ve tiyatro oyuncusu, komedyen ve tiyatro yönetmeniydi. Samuel Beckett'ın Godot'yu Beklerken oyununu ilk defa sahneye koydu ve bu oyunda Pozzo rolünü oynadı. Ayrıca 1930'lardan itibaren yetmişten fazla sinema filminde rol aldı.

Bir doktorun oğlu olan Blin, babasının isteklerine karşı çıkarak tiyatro alanında kariyer yapmaya karar verdi. Önceleri Groupe Octobre gibi sol kanat topluluklarda yer aldı. 1935'te Folies-Wagrams Tiyatrosu'nda Antonin Artaud'ya, Shelley'nin The Cenci oyununu sahnelerken yardımcı oldu. II. Dünya Savaşı sırasında direniş hareketi ile Fransız ordusu arasındaki bağlantıyı sağladı.

Tiyatro alanındaki oyunculük ve yönetmenlik kariyeri temel olarak Artaud, Samuel Beckett ve Jean Genet ile olan yakın ilişkileriyle şekillendi. Dokuz yıllık hapsi süresince Artaud'nun sırdaşı ve en yakın dostu idi. Beckett'ın Godot'yu Beklerken, Mutlu Günler ve Oyun Sonu oyunlarını sahneleyen ilk yönetmen oldu. Genet'nin Zenciler ve çok tartışılan Paravanlar oyunlarını ilk defa o yönetti.

Blin sinema kariyerine 1925'te başladı. 1942'de Marcel Carné'nin Les Visiteurs du soir filminde rol aldı. 1950'de Jean Cocteau'nun Orphée filminde Jean Marais ve Juliette Gréco ile birlikte oynadı.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1976: Grand Prix national du théâtre

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]