Rodezya Konferansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rodezya Konferansı 1976 yılında beyazların kurduğu Rodezya hükûmeti ile Rodezyalı siyahilerin kurduğu ulusal partiler arasında Cenevre'de gerçekleştirilen barış görüşmeleri.

1965 yılında Rodezya'da bulunan azınlık beyazların bağımsızlık ilanı sonrası oluşturdukları hükûmette siyahileri dikkate almaması sonucu ülke içerisinde yaşanan çatışmaların sonlandırılması adına konferans düzenlenmiştir.

Büyük Britanya önderliğinde gerçekleştirilen konferans görüşmelerinde bir tarafta bağımsızlığını ilan etmiş olmasına rağmen uluslararası alanda bağımsızlığı tanınmayan beyazların hakimiyetindeki Rodezya hükûmeti adına Ian Smith diğer tarafta ise siyahi Rodezyalılar tarafından kurulan partilerin liderleri olarak Robert Mugabe (ZANU), Joshua Nkomo (ZAPU) ve Abel Muzorewa (UNAC) yer almıştır.

Konferans ülkedeki çatışmalara son verip siyahi siyasetçileri de siyasi hayata dahil etmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda 28 Ekim 1976 yılında başlayan görüşmeler 14 Aralık 1976'da herhangi bir sonuca ulaşamadan sonlandırılmıştır. 14 Aralık 1976'da Britanya Dışişleri Bakanı Anthony Crosland yaptığı açıklamada görüşmelerin ileri bir tarihe ertelendiğini bildirmiştir.[1]

Konferansın sonuca ulaşamamasının ana nedeni olarak siyahi liderlerin kendi içlerinde yaşadıkları anlaşmazlıklar ile Britanya tarafından sunulan Smith önderliğinde siyahi nüfusun siyasete dahil edilmesi olarak ifade edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wessels, Hannes (July 2010). P K van der Byl: African Statesman. Johannesburg: 30° South Publishers, Sayfa 215-216

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Smith, Ian (June 1997). The Great Betrayal: The Memoirs of Ian Douglas Smith. London: John Blake Publishing
  • Cilliers, Jakkie (December 1984). Counter-Insurgency in Rhodesia. London, Sydney & Dover, New Hampshire: Croom Helm