İçeriğe atla

Robotech

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Robotech, Japonlar tarafından anime (çizgi film) olarak bilinen ve yine japon yapımları olan The Super Dimension Fortress Macross, Super Dimension Cavalry Southern Cross ve Genesis Climber Mospeada isimli animelerin görüntülerinin birleştirilip yeniden kurgulanmasıyla yaratılmış ABD, Japonya ortak yapımı çizgi film serisidir. Seride savaş uçağından robot savaşçılara dönüşen kahramanlar anlatılmaktadır. Tamamı 85 bölüm olan serinin 4 adet uzun metrajlı çizgi film versiyonu, birçok roman, çizgi roman ve bilgisayar oyunu versiyonu vardır. Türkiye' de 80li yılların sonlarında özel kanalların henüz yayın hayatına başlamadığı dönemde Trt ekranlarında yayınlanmış, Voltron ve Transformers gibi çizgi filmlerle birlikte dönemin çocuklarını televizyon başına toplamıştır.

Rigth

Uzaydan Macros Adasına düsen ileri teknoloji harikasi bir gemi düstügü yerde dünya federasyonunca incelenerek SDF-1 olarak yeniden insa edilir. amaç hem teknolojik sirları ele geçirmek, hem de böyle muhtesem bir gemiyi yaratanların dünyada bırakmayacak olması gercegidir. Modernizasyonun bittigi geminin acilisinin yapılacağı günlerde beklenen olur. Üstün Zentraedi kuvvetleri dünyaya saldırır ve savunma kuvvetlerini adeta ezer. Bu gücü dünyadan uzak tutmak amaçiyla onları dünyaya getiren arzu nesnesinin dünyadan uzaklastirılması düsünülür. Gemi kaptanina ki Henry Gloval'a her ne olursa olsun dünyadan uzaklasma talimati verilir, ki kaptan daha deneme ucusu bile yapmamis gemiyle uzaya acilma fikrini kabul etmese de baskilara boyun eger ve hatta yabanci teknoloji ürünü daha çok isinlama diye tabir edebileceğimiz KATLAMA olayini kullanarak kacmaya çalışir. Fakat Katlamanin Macrosun çok yakınında yapılmasıyla beraber Macros Adasının yarısida gemiyle beraber uzaya kayar. Ancak bir iyiligi olur, düsman dünyayi yakip yikmayi bırakarak gemiyi aramaya koyulur. İnsanları ekran basina bağlayan serinin ilk bölümü diyebileceğimiz bu olaylardan diğer bölümler SDF-1'in pesindeki milyonlarca gemilik düsman donanmasıyla savaşa savaşa dünyaya dönmeye çalışması seklinde geçer.

Önemli karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick Hunter, Roy Fokker, Lisa Hayes, Lynn Minmei, Max Sterling, Henry Gloval, Lord Dolza, Breetai

Sinema filmi projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Warner Bross 2007 yılında Robotech'in sinema filmi yayın haklarını satın aldı ve aktör Tobey Maguire'in firması Maguire Entertainment ile ortak bir proje üzerine çalışmaya başladı. 2008 yılında önemli bilimkurgu/ fantastik film senaristlerinden Lawrence Kasdan projeye dahil oldu ve film adaptasyonu için senaryo çalışmalarına başladı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]