Robert Hughes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert Hughes
DoğumRobert Studley Forrest Hughes
28 Temmuz 1938(1938-07-28)
Sidney, Avustralya
Ölüm6 Ağustos 2012 (74 yaşında)
Bronx, New York, ABD
Mezun olduğu okul(lar)Sidney Üniversitesi
Mesleksanat eleştirmeni
sanat tarihçisi
yazar
televizyon sunucusu
EvlilikDoris Downes
Ebeveyn(ler)Geoffrey Forrest Hughes
Akraba(lar)Thomas Eyre Forrest Hughes (erkek kardeşi)

Robert Studley Forrest Hughes (28 Temmuz 1938 - 6 Ağustos 2012), Avustralya Nişanı sahini, Avustralyalı sanat eleştirmeni ve belgesel yapımcısı. 1970 yılından beri New York'ta yaşamaktadır.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Hughes 1938 yılında Sidney'de doğdu. Babası ve büyük babası avukattı. Babası, Geoffrey Forrest Hughes, I. Dünya Savaşı'a pilot olarak katılmıştı. Annesi Margaret Eyre Sealy idi. Erkek kardeşi Tom Hughes ise bir politikacıdır. Babası, Robert 12 yaşında iken akciğer kanserinden öldü.

Sidney Üniversitesi'nde sanat ve mimarlık okudu. Üniversitede iken "Sidney Push" isimli bir grubu vardı. Bu grup ressam, yazar ve entelektüellerden oluşuyordu. Grubun diğer üyeleri arasında Germaine Greer ve Clive James de vardı. Hughes üniversitedeki derslerinden başarısız olunca önce karikatürist olmaya karar verdi. Daha sonra ise Sidney'de yayınlanan The Observer'da sanat eleştirileri yazmaya başladı.[1]22 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. [2] Aynı günlerde Avustralya Sanatı isimli Avustralya resimleri tarihini anlatan bir kitap yazdı. 1966'da yayınlanan bu kitap hala çok önemli bir eser olarak kabul edilir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hughes, Avrupa'da yaşamak için 1964 yılında Avustralya'yı terk etti. Bir süre İtalya'da yaşadıktan sonra 1965 yılında Londra'ya yerleşti. Burada çeşitli dergi ve gazetelerde sanat eleştirmenliği yaptı. Son olarak ise New York'a taşındı. ABD'de kendini sanat eleştirmeni olarak kabul ettirdi. Televizyon programları hazırladı ve sanat eleştirileri yazdı.

1990'larda Avustralya Cumhuriyetçi Hareketi'ne destek oldu.

2006 yılında ise anılarını yayınladı.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]