Robensonlar Okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robensonlar Okulu
L'École des Robinsons
YazarJules Verne
Ülke Fransa
DilFransızca
TürMacera
YayımFransızca Basımı 1882 yılında yapılmıştır.
YayımcıPierre-Jules Hetzel

Robensonlar Okulu, (Fransızca: L'École des Robinsons) Fransız yazar Jules Verne'in 1882'de basılan romanı. Jules Verne, bu kitabı yazarak modern bir Robinson Crusoe oluşturmak istemiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan Hükûmeti, 1880 yılında Kaliforniya'ya 460 mil uzaklıkta olan Spencer Adası'nı satışa çıkartır. İki rakip zengin olan William W. Kolderup ve J.R. Taskinar önceden de yaptıkları gibi yine rekabet ederler. Bu verimsiz ada için açık arttırmada adanın değerini arttırırlar. Açık Arttırmada 1 Milyon 100 Bin Dolara satışa çıkartılan ada, en sonunda 4 Milyon Dolara William W. Kolderup tarafından satın alınır.

Kolderup'un ailesi üvey kızı Phina Hollaney ile kız kardeşinin oğlu Godfrey Morgan'dan oluşmaktadır. Godfrey, 22 yaşındadır ve üniversiteyi yeni bitirmiştir. Dünyayı gezmek istemektedir. Seyahat kitapları okumaktadır. Robinson Crusoe'nun hayatına gıpta etmektedir. Phina Hollaney ise 16 yaşında genç bir kızdır.

William W. Kolderup, ikisini evlendirmek ve büyük servetinin mirasçıları yapmak istemektedir. Godfrey Morgan, dayısına dünyayı gezmek istediğini ve Phina ile gezinin dönüşünde evleneceğini söyler. Genç kızın da rızası ile dayı William W. Kolderup bunu kabul eder. Tüccarın gemilerinden biri olan Dream bu iş için hazırlanır. William W. Kolderup, gezide yeğenine eşlik etmesi için Phina ile Godfrey'e dans eğitimi veren T.Artelett'i (Kitapta sonradan Tartelett diye geçer.) görevlendirir. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra gemi yola çıkar. Bir müddet yolculuk ettikten sonra 26 Haziran gecesi gemi batar. Gemi kaptanı olan Kaptan Turcotte, Godfrey ve T.Artelett'i girdaptan kurtarmak için denize bırakır. Gemi enkazsız olarak batar.

Artık Godfrey ile T.Artelett iki Robensondur. Zorluklara birlikte göğüs gerecekler ve türlü türlü olaylar yaşayacaklardır. Bazı olaylar ise açıklanayamacaktır. Çeşitli doğa olayları ve açıklanamayan olaylar sayesinde adada iyi bir yaşam kuracaktırlar.[1]

Kahramanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Meslek- Hobi Hakkında
Godrey Morgan Gezgin Godfrey, 22 yaşında seyahat etmeyi isteyen bir gençtir. İstediği seyahate çıkar. Fakat ıssız bir ada da mahsur kalır.
T.Artelett Dans Eğitmeni Godfrey'in dayısının zorlamasıyla devri alem seyahatine çıkar. Godfrey ile birlikte Phina Adasında mahsur kalır.
Phina Hollaney Müzisyen 16 yaşındadır. William W. Kolderup'un manevi kızıdır. Onun yeğeni Godfrey Morgan ile nişanlıdır.
William W. Kolderup Tüccar Godfrey'in dayısı, Phina'nın üvey babasıdır. Bu iki gencin evlenmesini istemektedir. Zengin bir tüccardır.
J.R. Taskinar Tüccar ve Güreşçi William W. Kolderup'un rakibidir. Birçok yerde onunla rekabet eder ve kaybeder. Zenginliğini güreşte kazandıklarına ve pokerdeki şansına borçludur. Ticari atılımları da olan biridir.
Bay Turcotte Kaptan Godfrey'in devri alem gezisine araç olacak Dream gemisinin süvarisidir.
Seng-Vu Komedyen Dream gemisine kaçak binmiş ve ülkesine dönmeye çalışan bir Çinlidir.
Karefinotü Yok Sonradan Phina Adasına düşen bir zencidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Robensonlar Okulu. Parıltı Yayınları. ss. 5-15. ISBN 978-605-100-478-5.