River sınıfı refakat muhribi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
HMAS Stuart.

River sınıfı refakat muhribi, Avustralya Kraliyet Deniz Kuvvetleri'nde hizmet etmiş olan refakat muhribi.

1950 yılında Avustralya Hükûmeti denizaltı savunma harbi amacı ile kullanılacak altı adet fırkateyn için sipariş verdi. 1958-1961 yılları arasında Avustralya’daki yerel Cockatoo Island ve Williamstown tersanelerinde tasarımı İngiliz yapımı Rothesay sınıfı (Tip 12) fırkateynlerini esas alan dört adet tekne inşa edildi. Bu gemiler hizmete girdikten sonra ikinci nesil River sınıfı refakat muhribi olarak tanımlandı. Planlanan iki adet Tip12 fırkateynin inşası iptal edildi.

10 Şubat 1964 tarihinde D-04 HMAS Voyager güney sahilinde, New South Wales bölgesi, Jervis körfezi’nde R-21 HMAS Melbourne uçak gemisi ile çarpıştı ve battı. Hükûmet HMAS Voyager yerine iki adet fazladan River sınıfı gemi siparişi verdi. 1965-1968 yılları arasında inşa edilen iki teknenin tasarımı daha önceki dört fırkateyne dayanıyordu. Ancak, son gemilerin üst güverte yapısı İngiliz yapımı Leander sınıfı (Tip 12M) fırkateynine benzer. Avustralya Kraliyet Donanması’nda görev yapan River sınıfı muhriplerin borda numaraları ve isimleri aşağıdaki gibidir:

Rothesay sınıfı (Tip 12) gemiler:

Leander sınıfı (Tip 12M) gemiler:

Zaman içinde gemiler Ikara ve Seacat SAM füzeleri ile donatıldı ve elektronik ekipmanları modernize edildi. Bugün River sınıfı gemilerin tümü hizmet dışı kalmıştır. HMAS Swan ve HMAS Torrens muhripleri hedef gemi olarak kullanıldı ve batırıldı.