Rinkeby

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rinkeby İsveç'in başkenti Stockholm belediyesinin Västerort bölgesinde bulunan bir mahalledir. 31 Aralık 2007 tarihi itibarıyla 15,051 nüfusa sahiptir.[1]

Rikeby nüfusunun büyük bir (%89.1) kısmı birinci ya da ikinci nesil göçmenlerden oluşmaktadır.[2] Bölgede konuşulan dil Rinkeby İsveççesi adı altında bir lehçe olarak kabul ediliyor.

1 Ocak 2007 tarihine kadar bölge kendi başina bir mahalle iken bu tarihten sonra Kista mahallesiyle birleştirilmiştir. Bölge nüfusu "Milyon Programı" olarak adlandırılan, İsveç'teki göçmenlerin ikameti için yoğun ve çok katlı konut inşa programı çerçevesinde büyük bir artış göstermiştir.

Rinkeby metro istasyonu 1975 yılında hizmete açıldı.

Okullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rinkeby bölgesindeki okullar: Askebyskolan (Askeby Okulu),Bredbyskolan, Knutbyskolan, Kvarnbyskolan ve Rinkebyskolan'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Administrative divisions of the City districts". Stockholms stads utrednings- och statistikkontor AB. 14 Nisan 2008. 9 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2008. 
  2. ^ "Områdesfakta Rinkeby stadsdel". Stockholms stads utrednings- och statistikkontor AB. Erişim tarihi: 8 Haziran 2008.