İçeriğe atla

Rimland

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rimland bölgesi Nicholas J.Spykman[1]’ın tanımıyla, Doğu Avrupa'dan başlayarak Türkiye’yi, İran’ı, Pakistan’ı ve Çin Halk Cumhuriyeti'ni kapsayarak, Doğu Sibirya'ya kadar uzanan ve kara gücü ile deniz gücü arasında bir nevi tampon görevi gören bölgedir.

Spykman’ın rimland (kenar kuşak) teorisi, dünya'yı eski ve yeni dünya olarak ikiye ayırmaktadır. Rimland bölgesi ise eski dünya'da bulunmaktadır. Spykman, ABD’nin yeni dünya üzerinde mutlak hegemonyasına değinmektedir. Ancak eski dünya'yı yeni dünya'ya göre gerek nüfus gerekse doğal kaynaklar bakımından üstün görmektedir. Ona göre, eski dünya'ya yani rimland'a hâkim olan güç, ABD’nin mutlak hegemon olduğu yeni dünya'yı da kuşatarak dünyaya hâkim olmaktadır. Başka bir deyişle rimlandı ele geçiren Avrasya'ya hâkim olur, Avrasya'ya hâkim olan dünya'ya hâkim olur. Spykman, Mackinder’in heartland teorisini eleştirmiş ve "Rimland" teorisini ortaya atarak jeopolitiğe katkıda bulunmuştur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nicholas J.Spykman". Wikipedia. Wikipedia. 17 Ocak 2021. 15 Aralık 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2021. 
  2. ^ Uluslararası İlişkiler Teorileri. Aktüel Yayınları. 17 Ocak 2021. s. 678, 179 ve 180.