İçeriğe atla

Richard Avedon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richard Avedon (2004)

Richard Avedon (d. 15 Mayıs 1923, New York - ö. 1 Ekim 2004, San Antonio, Teksas), Amerikalı fotoğraf sanatçısı. İlk zamanlarında özellikle moda fotoğrafında çığır açan sanatçı, daha sonraları farklı fotoğraf dallarını deneyimleyip birçok başyapıta imzasını atmıştır.

Fotoğrafçılık kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus ve Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Avedon, 1920'li yıllarda ABD'nin en hızlı büyüyen kentlerinden biri olan New York'ta geçen çocukluk yıllarında şehrin kozmopolit yapısı içerisinde farklı kültürlerle tanışma fırsatı buldu. Çocukluğunu babasının 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'nda konfeksiyon atölyesini kapatmasının ardından yoksulluk içerisinde geçirdi. Ailenin New York'un doğu yakasında yer alan, dar gelirlilerin yaşadığı konutlara taşınması ve Avedonların ünlü besteci Sergey Rahmaninov'la komşu olmaları bu dönemde gerçekleşti. Avedon, Rahmaninov ile komşu olmalarının, hayatında bir dönüm noktası oluşturduğunu, sanatla tanışmasını sağladığını söylemektedir. 1930'lı yılların sonlarına doğru ablasını model olarak kullandığı çok sayıda fotoğraf çekti. 1942'de Columbia Üniversitesi'ne başladıktan sonra babasının kendisine hediye ettiği Rolleiflex marka fotoğraf makinesiyle fotoğraftan para kazanmaya başladı. O yıllarda yaptığı portre çekimleri daha çok ticari portre fotoğrafları, donanma silahları ve gemileri içeren çekimler oldu. Bu dönem sonrasında New York'ta Aleksey Brodoviç'ten fotoğrafçılık eğitimi aldı. 1946'da Brodoviç'in editörlüğünü yaptığı Harper's Bazaar dergisinde kadrolu fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı. Avedon, 1984 yılına kadar Harper's Bazaar, 1990'a kadar da Vogue dergisi için çalışmayı sürdürdü.

Fotoğraf kariyeri boyunca birçok ödül alan Avedon, 10'un üzerinde kitap çıkardı ve birçok sosyal projeye imza attı. 2004 yılındaki ölümüne kadar, "Democracy" (Demokrasi) adlı proje üzerinde çalışmaktaydı. 2004 ABD başkanlık seçimleri sırasında ülkenin tüm eyaletlerindeki seçim kampanyalarını fotoğraflamak üzere seyahatlar yaptı. Bu projesini tamamlayamamasına rağmen projenin yayınlanmasını adına kurulan vakıf sağladı. Bu vakıf halen Avedon fotoğraflarını derleyerek kitaplar çıkarmaya devam etmektedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1944'te model olduktan sonra adı "Doe Avedon" olarak değişecek "Dorcas Nowell" ile evlendi. Richard'ın Doe ile evliliği 5 yıl sürdükten sonra bu evlilik boşanmayla sonuçlandı. 1951'de Evelyn Franklin'le evlenen Richard Avedon, Evelyn'in 13 Mart 2004'teki ölümüne kadar onunla evli kaldı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Paid Notice: Deaths AVEDON, EVELYN FRANKLIN". The New York Times (İngilizce). 16 Mart 2004. 2 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]