Richard (I. William'ın oğlu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richard
Doğumy. 1054
Ölümy. 1070
New Forest, İngiltere
DefinWinchester Katedrali
HanedanNorman Hanedanı
BabasıI. William
AnnesiMatilda (Flanders)

Normandiyalı Richard (ö. 1070) İngiltere Kralı I.William ile Flandersli Matilda'nın ikinci oğluydu.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağabeyi Robert Curthose, 1063'te babasının halefi olarak atansa bile, Richard, ona büyük bir şefkat gösteriyor gibi görünen babası tarafından ihmal edilmedi. Ayrıca William de Malmesbury ve Matthieu Paris, Richard'ın olumlu ve umut verici bir portresini çiziyor. Bununla birlikte, Richard hiçbir zaman babasının mülklerinden biri olan Bernay Dükü unvanını taşımadı: bu hata, mezarı üzerindeki on altıncı yüzyıldan kalma bir yazıtın hatalı bir şekilde yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.[1]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1069 ile 1075 yılları arasında bilinmeyen bir tarihte, henüz yirmi yaşından büyük olmayan ve Orderic Vital'e göre henüz şövalye ilan edilmemişken, New Forest'ta düzenlenen bir av sırasında öldü. Richard kısa bir süre sonra Winchester Katedrali'ne gömüldü. Ani ölümü, babası Fatih William'ın siyasi planlarını bozar. Belki de dini bir kariyer yapmayı amaçladığı ve sonunda İngiltere tahtına onun yerini alacak olan üçüncü oğlu William Rufus'u yanına çağırır. İronik bir şekilde, ağabeyi Robert Curthose'nin gayrimeşru oğlu olan yeğeni Richard ve küçük kardeşi William Rufus, sırasıyla Mayıs 1099 ve Ağustos 1100'de aynı ormanda garip bir şekilde benzer koşullarda öldüler. William de Malmesbury, William de Jumièges ve Florentii Wigornensis Monachi Chronicon kroniği, Richard'ın ölümünün, civardaki Fatih William tarafından emredilen köylerin ve kiliselerin yıkılmasına misilleme olarak verilen ilahi bir ceza olduğunu varsayıyorlar.[2] William de Malmesbury, Richard'ın geyik avlarken havanın neden olduğu bir hastalığa yakalanarak hayatını kaybettiğini ima ediyor; Matthieu Paris, William de Jumièges ve Orderic Vital, Richard'ın at sırtında bir hayvanı kovalarken katı bir ceviz dalı ile eyerinin elması arasında ciddi bir şekilde ezildiğini ve ölümcül yaralanmalara maruz kaldığını ve sonunda öldüğünü yazdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ James Robinson Planché's note, "An erroneous inscription in Winchester Cathedral", Journal of the British Archaeological Association 14 (1858). ss. 284-287. 
  2. ^ Bates 2004.