Rheinische Zeitung

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rheinische Zeitung

Rheinische Zeitung (Ren Nehri Gazetesi) Karl Marx`ın yazı işleri müdürlüğünü yaptığı 19. yüzyıl Alman gazetesi.

1 Ocak 1842`de kuruldu. Gazete başlangıçta çoğunlukla reformist yazarlardan oluşuyordu ve Prusya baskıcılığına karşı çıkan Ren Nehri bölgesinde kümelenmiş orta sınıfa ve entelektüellere hitap ediyordu. İlk önce Max Stirner nisan ayında "Eğitimimizin Yanlış İlkesi" isimli makalesini yayımladı, daha sonra Marx 5 Mayıs 1842`de ilk makalesini yayımlayarak gazeteye katıldı. Kendi imzasını kullanmadığu bu makalesinde Prusya hükümetinin sansürüne karşı geliyordu. Bu yazının takdir edilmesinden sonra gazeteye basın özgürlüğü konusunda daha çok yazı yollamaya başladı.

Ekim 1842`de Marx gazetenin yazı işleri müdürü oldu ve kısa bir süre sonra 16 Kasım`da Engels de gazetenin bürosunu ziyaret etti ve Marx ile tanıştı. Engels daha sonra İngiltere`den gazeteye makalelerini yollamayı sürdürdü.

Marx ve Engels`in etkisiyle gazete daha radikal bir çizgiye kaymaya başladı. Marx`ın Prusya hükûmeti ve Roma Katolik Kilisesi arasındaki ilişkiyi eleştiren yazısı devlet tarafından sansürlendi ve hiç basılmadı, diğer makaleleri de sıkı bir denetimden geçtikten sonra yayımlanabiliyordu.

1843 başlarında gazetede komünist bir bakış açısının hakim olması ve Prusya monarşisinin demokrasi ile değiştirilmesi gerektiği hakkında neredeyse bir devrim çağırısının olması Prusya hükümetini iyiden iyiye sinirlendirdi. 17 Mart 1843`de Marx istifa etmek zorunda kaldı, gazete de 31 Mart`ta kapatıldı.

Marx daha sonra Neue Rheinische Zeitung gazetesini kurarak yazılarını burada yayımlamaya başladı.

Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]