Resmî pul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Resmi pul sayfasından yönlendirildi)

Resmî pul veya Resmî posta pulu resmî kuruluşlar tarafından posta ücretlerinin ödenmesinde kullanılması için posta idaresince bastırılan pulların adıdır.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde resmî posta gönderileri 1947 yılına kadar pulsuz olarak yollanabiliyordu. 17 Şubat 1947 tarihli ve 5008 sayılı kanun ile posta idaresince resmî kuruluşlar için özel pullar basılarak 1 Nisan 1947 tarihinden sonra resmî kuruluşların posta gönderilerinde bu resmî posta pullarının kullanılmasına karar verilmiştir. Bu kanuna göre resmî pulları kullanabilecek olan kuruluşlar genel bütçeye giren daireler ile katma ve özel bütçeli daireler ve belediyeler ile bunlara bağlı olan kuruluşlar olarak sayılmıştır.

Resmî kuruluşlar için farklı pullar bastırılmasının nedeni bu kuruluşlar tarafından satın alınan pulların çalışan memurlar tarafından alınarak satılması veya kendi özel amaçları için kullanılmasının önüne geçebilmektir.

Ayrıca posta idaresi pul koleksiyoncularına koleksiyon amacı ile resmî posta pulu satışı yapmaktadır. Ancak son zamanlarda bazı koleksiyoncular (bu pulların özel kişiler tarafından kullanılması yasak olmasına rağmen) resmî pullar için herhangi bir filatelik değeri olmayan ilk gün zarfları hazırlamaya başlamışlardır. Bu uygulamalara karşı PTT idaresi Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonuna bir yazı göndererek özel kişilerce resmî posta pullarına posta damgası uygulanmasının yasalara aykırı olduğunu hatırlatmak zorunda kalmıştır. Buna rağmen hâlâ yasadışı olarak resmî pullar için ilk gün zarfı hazırlayanlar görülebilmektedir.

Kısacası 1983 ve 1984 yıllarında PTT tarafından yapılanlar dışındaki Resmî İlk Gün Zarfları veya diğer adı ile Resmî FDC zarflarının filatelik değerleri yoktur.

1947 Resmî posta pulları serisi