Render

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Render kullanılarak yaratılmış bir resim.

Render, (bilgisayarda) çizilmiş veya düzenlenmiş olan ham modeli bir program aracılığıyla işleyip resim veya video haline çevirmektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için çeşitli bilgisayar yazılımlarına ihtiyaç duyulur. Bu işlemi yapan yazılımlara İngilizcede renderer denir.

Render işlemi, mimarlık, bilgisayar oyunları, simülatörler, sinema ve televizyon gibi sektörlerde ağırlıkla kullanılır. Bunların dışında bilgisayarla tasarım yapılan bütün sektörlerde gerçekleştirilen bir işlemdir.

Render işlemi, bilgisayarın işlemcisine çok fazla yük bindirdiğinden uzun sürebilir ve yüksek performanslı bir bilgisayara gerek duyulabilir. Kullanılan işlemci hızı ve adeti render süresini etkiler. Günümüzde Nvidia CUDA ve AMD OpenCL teknolojiler sayesinden render işlemini grafik işlemede CPU'ya göre daha başarılı olan GPU'ya yaptırarak render süresinin kısaltılması sağlanmaktadır. Ayrıca bazı yardımcı programlar ile birden fazla bilgisayarın ortak çalışması sağlanabilmektedir.

Rendering işleminde kullanılan matematik dalları şunlardır: doğrusal cebir, kalkülüs, sayısal yöntemler, sayısal sinyal işleme, Monte Carlo benzetimi.

Rendering denklemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rendering ile ilgili ana akademik/teorik kavram aşağıdaki denklemdir ve bu denklem en geniş ve en soyut anlamıyla rendering işleminin algısal olmayan formel bir ifadesidir. Bütün tam algoritmalar bu denklemin belli birer çözümüdür.

Anlamı: Belli bir pozisyon ve yönde dışarı çıkan ışık (Lo); yayılan ve yansıtılan ışıkların toplamıdır. Yansıtılan ışık (Li), bütün yönlerden gelen ışıkların toplamının yüzey yansıtması ve gelme açısı ile çarpımıdır. Bu denklem, dışarıya doğru olan ışık ile içeriye doğru olan ışığı bir etkileşim noktası vasıtasıyla birbirine bağlayarak, bir ekrandaki bütün ışık transferini ifade eder. Işığın bir yüzeyle etkileşimi ise iki yönlü yansıtma dağılımı fonksiyonu ile ifade edilir.