İçeriğe atla

İşleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İşlenerek yaratılmış bir resim.

İşleme ya da gerçekleme, (bilgisayarda) çizilmiş ya da düzenlenmiş olan ham modeli bir program aracılığıyla işleyip resim ya da video haline çevirmektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için çeşitli bilgisayar yazılımlarına gereksinim duyulur. Bu işlemi yapan yazılımlara "işleyici" denir.

İşleme, mimarlık, bilgisayar oyunları, simülatörler, sinema ve televizyon gibi alanlarda ağırlıkla kullanılır. Bunların dışında bilgisayarla tasarım yapılan bütün alanlarda gerçekleştirilen bir işlemdir.

İşleme, bilgisayarın işlemcisine çok yük bindirdiğinden uzun sürebilir ve yüksek performanslı bir bilgisayara gerek duyulabilir. Kullanılan işlemci hızı ve sayısı işleme süresini etkiler. Günümüzde Nvidia CUDA ve AMD OpenCL teknolojiler sayesinde grafik işlemeyi CPU'ya göre daha başarılı olan GPU'ya yaptırarak işleme süresinin kısaltılması sağlanmaktadır. Ayrıca bazı yardımcı programlar ile birden fazla bilgisayarın ortak çalışması sağlanabilmektedir.

İşlemede kullanılan matematik dalları şunlardır: doğrusal cebir, kalkülüs, sayısal yöntemler, sayısal sinyal işleme, Monte Carlo benzetimi.

İşleme denklemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İşleme ile ilgili ana bilimsel/kuramsal kavram aşağıdaki denklemdir ve bu denklem en geniş ve en soyut anlamıyla işlemenin algısal olmayan biçimsel bir ifadesidir. Bütün tam algoritmalar bu denklemin belli birer çözümüdür.

Anlamı: Belli bir konum ve yönde dışarı çıkan ışık (Lo); yayılan ve yansıtılan ışıkların toplamıdır. Yansıtılan ışık (Li), bütün yönlerden gelen ışıkların toplamının yüzey yansıtması ve gelme açısı ile çarpımıdır. Bu denklem, dışarıya doğru olan ışık ile içeriye doğru olan ışığı bir etkileşim noktası aracılığıyla birbirine bağlayarak, bir ekrandaki bütün ışık aktarımını ifade eder. Işığın bir yüzeyle etkileşimi ise iki yönlü yansıtma dağılımı fonksiyonu ile ifade edilir.