Renault-Mais

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Renault-Mais AŞ Renault marka araçların,Türkiye'de satış ve satış sonrası hizmetlerini sağlayan OYAK'a bağlı bir şirkettir.

10 Ocak 1968 tarihinde, Ankara'da 20 milyon lira sermaye ile ve iki ayrı kurucu ortak tarafından oluşturuldu. Birinci kurucu ortak Oyak sermayenin %97.5'ini, Tukaş ise %2.5'ini üstlendi.

17 Eylül 1968 tarihinde Anonim Şirket olan ve Ankara'dan Bursa'ya taşınan şirket merkezi, 28 Kasım 1970'te İstanbul'a taşındı. Ardından Renault 12 marka otomobili 1971 tarihinde Türk tüketicisine sundu.

5 Haziran 1974 tarihinde şirketin adı "MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış Anonim Şirketi" olarak yeniden değiştirildi.Aynı tarihte ortaklıktan ayrılan Tukaş'ın yerini Oyak Sigorta aldı.

28 Mayıs 1993'te yapılan bir hisse değişikliği sonucu OYAK ve Oyak Sigorta'nın oluşturduğu yerli ortakların payı %80 olurken, %20 oranında hisse ise eski adı Régie Renault olan, Renault S.A.' ya devredildi. 1997 yılında ise yeni bir hisse paylaşımına gidildi ve Oyak'ın payı %51, Renault S.A'nın payı ise %49 olarak belirlendi.

Faaliyet Alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. tarafından üretilen otomobil ve yedek parçaların satış ve pazarlama faaliyetleri,
  • Fransa Renault S.A. tarafından üretilen otomobil, hafif ticari araç ve yedek parçaların ithalatı ve satışı,
  • Oyak Renault tarafından üretilen ve Renault S.A.'dan ithal edilen yedek parçaların belirlenmiş ülkelere ihracatı,
  • Yurt çapında etkin bir satış ve satış sonrası hizmet ağının oluşturulması ve bu ağın standardizasyonu,

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]