René Wellek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

René Wellek (d. 22 Ağustos 1903 - ö. 10 Kasım 1995), bir Çek-Amerikan, karşılaştırmalı edebiyat eleştirmeniydi.

Wellek, Erich Auerbach ile beraber, şöhretli bir eser olan Merkezi Avrupa filolji geleneği ile tanınırlar.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wellek, Viyana'da doğmuş ve büyümüştür. Çekce ve Almanca konuşabilmektedir. Prag'da Charles Üniversitesi'nde edebiyat çalışmıştır ve 1935'te Slav ve Doğu Avrupa Dersleri Okulu'nda öğretmenlik yapmadan önce, orada Prag Üniversitesi'nde aktif bir dilimbilimcidir.

II. Dünya Savaşı sırasında, Wellek, Amerika'ya, ilk önce Iowa Üniversitesi'ne sonra da Yale Üniversitesi'ne, yeniden yerleşti. Birleşik Devletler'de sevilmiş ve yeni eleştirmenleri savunan biri olmuştur.

Eleştirmen Austin Warren ile Wellek, ilk sistematik edebiyat teorisi olan ve daha ziyade özel bir moda olan edebiyat eleştirisine yakın, “Edebiyat Teorisi” adlı eseri yazmışlardır. 1960’ların başında , Wellek, adlarını “yapısalcı-taklitçi edebiyat teorisi yapma” sıfatına mahkûm edenlere karşı, Yeni Eleştirmenleri savunmuştur. Bu sebepten dolayı, o bazen, bugünün muhafazakar edebiyat aydını olarak düşünülür. Wellek'in son çalışması uzun ve çok ciltli olan “Edebiyat Eleştiri Tarihi”’dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeviri, Kaynak: İngilizce Vikipedi

René Wellek, "Karşılaştırmalı Edebiyatın Krizi" (Çev.: Yrd. Doç. Dr. Adem Çalışkan),Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi / The Journal of International Social Research, Vol. 3, Issue: 12, Summer 2010, pp. 109–114.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]