Reichstag Kubbesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ana madde: Reichstag
1926'da Reichstag kubbesi resimdeki gibidir. Ancak 1933'teki kundaklamada ve 1945 yılında II. Dünya Savaşı ile birlikte ağır hasarlar alan Reichstag bu dönemlerde çatı yapısını kaybetmiştir.
Bugün ise Reichstag, çeşitli yarışmalar ile yapılan restorasyonlar sayesinde yeni bir görünüme kavuşmuştur. Cam kubbe bu yeniliklerden en göze çarpanlardan biridir.

Reichstag Kubbesi, Berlin, Almanya'da bulunan ve 1993'de mimar Norman Foster tarafından restore edilen Reichstag binasının çatı kısmında yer alan cam bölümdür. Almanya'nın birleşmesini sembolize eder.

360 derecelik bir bakış açısına sahip olan kubbe, Berlin'in büyük kısmını görebilmeye imkân tanımaktadır. Hemen aşağısında Parlamento ana salonu da ayrıca görülebilmektedir. Ortada bulunan ana sütun üzerine monte edilmiş aynalarla birlikte tasarlanmıştır ve güneş ışınlarını aşağıdaki ana salona yansıtmaktadır[1]. Kubbe içerisi ziyarete açıktır ve yatay biçimde kubbe içini sararak yukarıya doğru dönen rampalar aracılığıyla zirveye çıkılabilmektedir. Bu tasarım aynı zamanda halkın hükümetin üzerinde olduğunu da ifade etmektedir.

Çevre dostu olarak tasarlanan kubbe aynı zamanda enerji verimliliği esaslarını da taşımaktadır. Gün ışığından yararlanma ve binalardaki karbon emisyonunu azaltma yönündeki çabalara dikkati çekmektedir[2].

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]