Regülatör (baraj)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çark Deresi'nin Sapanca Gölü'nden çıkışını kontrol eden regülatör yapısı

Regülatör, akarsuyun yönlendirilmesi veya kısmen yükseltilmesinde kullanılan, su akışını düzenleyici beton duvar. Nehir tipi barajlarda suyun yükselip yönlendirilmesinde kullanılır. Sel sularının kontrolünde, suların kanallara yönlendirilmesinde kullanılan kontrol yapısına da regülatör denilir. Dışa akışı olan göllerin, su miktarını kontrol amacıyla çıkışlarına yapılan beton duvara da regülatör denir.

Barajlar depolama durumlarına göre, biriktirmeli (rezervuar) ve biriktirmesiz (regülatör) olarak iki tipe ayrılırlar[1]. Nehir tipi HES'lerde regülatörler su alma yapısının ilk aşamasını oluşturur. Nehir tipi hesler suyun akış gücünü kullanarak elektrik üretir. Depolama yapılmadığından baraj gölü yoktur veya çok küçüktür, elektrik üretimi akarsunun akışına bağlı olduğundan düzenli değildir[2].

Regülatörlerin küçük bir baraj gibi nehir ekosistemine zarar verdiği, nehrin bütünlüğünü bozduğu iddia edilmektedir. Regülatörler balık geçişine ve göçüne engel olmaktadır[3].

Manyas Gölü'nün çıkışına yapılan regülatör ile göl suları 14-18,3 m işletme kotu arasında tutulmaktadır[4].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hidroelektrik Enerjisi Nedir?". yegm.gov.tr. 18 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2019. 
  2. ^ "GENEL". kalehan.com.tr. 28 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2019. 
  3. ^ ATMİŞ, Erdoğan ve diğ. (2014). "NEHİR TİPİ HİDROELEKTRİK SANTRALLERİN ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİLERİNİN ULUSAL HAVZA YÖNETİMİ STRATEJİSİ EKSENİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ". Çankırı: researchgate.net. 7 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2019. 
  4. ^ "Bakan Eroğlu Dünya Sulak Alanlar Günü Merasimine Katıldı". dsi.gov.tr. 2018. 7 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2019.