İçeriğe atla

Refleks yayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Refleks yayı veya refleks arkı, refleks hareketlerini kontrol eden bir nöral yoldur. Gelişmiş hayvanlarda, birçok duyusal sinir beyinle direkt olarak bağlanmaz ancak omuriliğe bağlanır . Bu özellik, refleks eylemlerinde beynin aracılığıyla yönlendirme sinyallerinde gecikme olmadan, spinal motor nöronlarını aktive ederek nispeten hızlı bir şekilde gerçekleşmesine izin verir, refleks gerçekleşirken beyin duyusal girdileri alır.

Refleks yayının iki türü vardır: otonom refleks yayı (iç organları etkiler) ve somatik refleks yayı (kaslar etkilenir).

Refleks olayında, duyu siniri yoluyla uyarılar omuriliğin reseptör organına iletilir ve alınan cevap motor sinir yoluyla efektör organa iletilir.

Monosinaptik ve polisinaptik arasındaki farklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvanlarda, bir refleks yayı sadece iki nörondan oluşuyorsa (bir duyu nöronu ve bir motor nöron), buna monosinaptik refleks yolu denir denir. Monosinaptik tek bir kimyasal sinaps varlığını ifade eder. Periferik adale reflekslerinde (Diz kapağı refleksi, aşil refleksi) kas miline kısa uyarımlar sonucu agonist ve efektör kaslarda kasılma şeklinde görülür. Aksine, polisinaptik refleks yolunda, getiren (afferent/ duyu) nöron ve götüren (efferent/ motor) nöron sinyalleri arasında bir veya daha fazla ara nöron bulunur. Birçok sinirin devreye girmesinden dolayı monosinaptik reflekslere göre daha yavaştırlar, bu reflekse birden fazla organ da katılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ganong, W. F. (2001). Review of Medical Physiology. McGraw-Hill Publishing, New York, p. 123. Ii