Redd el-Muhtar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Redd el-Muhtār 'alâ el-Durr al-Mukhtār, 18. yüzyıl İslam alimi İbn Abidin'in İslami hukuk (fıkıh) üzerine bir kitabıdır ve başlığı "Şaşkınları Nefis İnci'ye Ulaştırmak" anlamına gelir.

Redd el-Muhtar, Alâ el-Din el-Haskafi'nin İslami hukuk çalışması Durr el-Muhtar fi Şerh Tenwīr al-Absār üzerine bir "haşiya" (açıklamalı bir yorum). Sünni hukuk yorumunun Hanefi mezhebinde fetva için merkezi referans olarak kabul edilir. Hint Yarımadası bilim adamları sık sık İbn Abidin'den "el-Şami" ve bu hashiyeden "el-Şamiyya" veya "Fetava Şami" olarak söz ederler.[1] Türkçe ve Urduca da dahil olmak üzere çeşitli dillere çevrilmiştir.

Arapça Baskı sekiz ciltten oluşur,[2] Bir bütün olarak metin İslam'ın beş şartı, evlilik, boşanma, ticaret, cihat, miras ve Müslüman yaşamının diğer yönleri dahil olmak üzere İslam hukuku içindeki çok çeşitli konuları kapsar.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What Does a Latecomer Do? Also: About Durr al-Mukhtar, & Imam al-Haskafi (Revised)". 15 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2011. 
  2. ^ Reliance of the Traveller: Classic Manual of Islamic Sacred Law. Amana Publications (revised edition). 1997. ISBN 978-0-915957-72-9.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)