Red Sonja

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Red Sonja
Red Sonja/
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünüm15 Ağustos 1962
YaratanRoy Thomas
Hikâyedeki bilgileri
UyruğuAmerika

Red Sonja, orijinalinde 1973 yılında Marvel firması tarafından yayınlanan Conan çizgi romanının içinde yer alan bir karakterdir. Kızıl saçlarından dolayı Red olarak anılmaktadır. Bu karakter kısa sürede Conan okuyucularının ilgisini çekmiş ve en sonunda Conan'dan ayrılarak kendi çizgi romanını oluşturmuştur.

Red Sonja aslında Robert E. Howard'ın haçlı seferlerindeki "Red Sonya" adlı kadın kahramandan ilham alınarak yazar Roy Thomas ve çizer Barry Windsor-Smith tarafından yaratılmıştır.[1] Aslında Conan ile aynı çağda yaşamaz iken bu sayede Conan ile aynı çağa taşınmıştır ve Conan'la bir sevgiliden ziyade çok samimi iki arkadaş olarak yer almışlardır.

Red Sonja'nın bu kadar güçlü ve kuvvetli bir dövüşçü olmasının ardında yatana neden daha 17 yaşında iken tecavüze uğramasının ardından bir tanrıçanın kendisine yenilmezlik gücü vermesidir.

Sonja'nın imzası olan kıyafeti, tipik olarak pullu bir zırhtan oluşan bir tür bikini formundadır. Red Sonja, 2011 yılında "Çizgi Romanlardaki En Seksi 100 Kadın" listesinde 1. sırada yer almıştır.[2]

Türkiye'de ise Alfa yayınları zamanında başlarda Conan bölümlerinin içinde görülürken daha sonra Alfa yayınları tarafından ayrıca Red Sonja adıyla yayınlanmaya başlamıştır. Son olarak da 2000 yılında daha önce yayınlanan 2 serinin içinden seçilmiş olan seçme öyküler ile büyük boy olarak sadece 7 sayı yayınlanmıştır.

Red Sonja'nın 50. yılı 6 Mayıs 2023 tarihinde yayımlanan özel bir çizgi roman sayısı ile kutlanmıştır. Red Sonja #0: The Temple of Abomination adlı eser, Free Comic Book Day kapsamında ücretsiz olarak çıkış yapmıştır.[3]Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Red Sonja". 8 Mayıs 2023. 18 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2023. 
  2. ^ "100 Sexiest Women in Comics". Fandom. 8 Mayıs 2023. 18 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2023. 
  3. ^ "Red Sonja'nın 50. Yılı Özel Bir Çizgi Roman Sayısı ile Kutlanacak". Kayıp Rıhtım. 8 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2023.