Raynaud fenomeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.31, 24 Aralık 2016 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17968311 numaralı sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Raynaud fenomeni
Raynaud's Syndrome.jpg
ellerde Raynaud fenomeni
Uzmanlık İMmünoloji, Romatoloji Bunu Vikiveri'de düzenle

Raynaud Fenomeni ya da Raynaud Olgusu, uzuvlarda oluşan bir kan dolaşım rahatsızlığıdır. Özellikle soğuğa karşı uzuvların hipotermi direnci düşüktür.

Raynaud fenomeni (telaffuzu / reɪnoʊz /, bizdict: ra · noz ') Vazospastik bir bozukluk olup, el ve ayak parmaklarının renginin değişmesine neden olur. Fransız doktor Maurice Raynaud (1834-1881), fenomenin nedeni olarak VASOSPASMS sonucu olduğuna inanıyordu. Duygusal stres ve soğuk hava klasik olan fenomeni tetikler.

Olası Sebepler

Irsi damar hastalıkları ve özellikle sigara ve tütüne bağlı oluşan damar dolaşım hastalıkları en başta gelen sebeplerdendir bunun yanı sıra uzun süren kullanılan çeşitli ilaçların yan etkisiyle özelliklede kemoterapi sürecinde uygulanan ağır ilaçların uzuvlardaki kılcal damarlarda birikmesine bağlı olarak gelişebildiği de gözlemlenmiştir.

Tanı

Damar hastalıklarına bağlı dolaşım bozukluğu veya damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişebilmektedir.

Raynaud fenomeni genel hatlarıyla 2 kategoride değerlendirilebilinir:

1. Seviye ; Ortam ısısına duyarlı parmak uçlarında soğuğa bağlı parmak uçlarında hissizlik soğuk ortamlarda el ve ayak parmakları beyaz ve mora çalan renk alırlar ve geçici uyuşmalar olur.

2. Seviye ; İleri seviye kuru kangiren, doku çürümesine sebep olabilecek düzeyde

Tedavi

Önleyici Tedavi Yöntemleri

sigara gibi tütün ürünlerinin kullanmaktan kesinlikle vazgeçmeli böyle ortamlardan olduğunca uzak durmalı

fiziksel ortam

Soğuktan ve soğuk ortamlardan kaçınmalı. Soğuğa çıkmadan önce özellikle eldiven, ve kalın çorap giyilmeli ;

özellikle deri ve çilt tipine uygun soğuktan ellerin çatlamasını önleyici yağ bazlı kremler kullanabilir

ılık ve üzeri Isıtılmış odalarda durmalı, sıcak suyla banyo yapmalı.

Klimalı havası soğutulmuş ortamlardan soğuha maruz buzdolabından bir şey alırken eldiven kullanmalı.

psikolojik ortam

Kişi kendini aşırı üzüntü, heyecan ve korku gibi stres artırıcı bir ruh haline girmemeli gevşeme teknikleri ve kendini kasmadan rahatlamayı öğrenmeli.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri Hakkında

Hastanın yaşam kalitesini bozucu ve rahatsız edici düzeyde olması halinde; Ca kanal blokeri alfa blokerler fayda saglayabilir. Çok şiddetli vakalarda sempatektomi 'adı verilen cerrahi işlem uygulanabilir, ( ayrıca bakınız Sympathectomy )

Hastalık çok nadir olarak ilerleye bilir, ilerleme durumunda Trofik bozukluk (damara bağlı gölgesel besleneneme durumu ) ve doku nekrozu kuru kangrenlerin oluşumuna sebep olabilir.


Dış bağlantılar