Raul Roa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Raúl Roa García (18 Nisan 19076 Temmuz 1982) Kübalı düşünür, hukukçu, siyasetçi ve diplomat. 1959-1976 yılları arasında Küba Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı görevini yürüttü. 1940 ve 50’li yıllarda üniversite öğretim üyeliği yaptı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Havana’da doğdu. 18 yaşında ilk makalesi olan “Jose Marti Üzerine”yi kaleme aldı. 1926 yılında hukuk fakültesi öğrencisiyken, ABD’nin Nikaragua’ya askeri müdahalesini protesto etmekten ötürü tutuklandı. 1927 yılında Rubén Martínez Villena ile birlikte ülkesindeki sosyal sorunlarla ilgilenmeye başladı. Anti-emperyalist gençlik örgütleriyle temas halinde oldu. Ayrıca Avance (İleri) ve Otro (Diğer) gibi haftalık dergilerde yazılar yazmaya başladı. 1930’lu yıllardan başlayarak ise devrimci öğrenci örgütlerinin dergilerinde yazmaya başladı. Bu dönemde marksist-leninist fikirleri benimsemeye başladı. Dahil olduğu öğrenci örgütü olan Ala Izquierda Estudiantil’de Küba’nın bağımsızlığını kazanması için emperyalizmle mücadele edilmesi gerektiğini savundu. Bu dönem yazılarında silahlı mücadeleyi desteklemektedir. Yazılarından dolayı tutuklanan Roa hapse gönderilecektir. 1933 yılında hapisten çıkınca Küba Halkına Manifesto’yu kaleme aldı. 1933 yılında Küba diktatörü Gerardo Machado’yu deviren büyük genel greve katıldı. 1935 yılında ise ABD’ye sürgüne gönderildi. Burada Pablo de la Torrente Brau ile birlikte Küba Anti-Emperyalist Devrimci Örgütünü (ORCA) kurdu.

Küba Devriminden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılındaki Küba Devriminden sonra ülkeye geri döndü ve Fidel Castro yönetimi tarafından Dışişleri Bakanlığına getirildi. 1976 yılına kadar yaptığı bakanlık görevinde özellikle Latin Amerika ülkelerinde büyük saygınlığı bulunuyordu. Görevini bıraktıktan sonra 1982 yılında Havana’da hayata veda etti.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor Ada Kouri Barreto ile evliydi. Oğulları Raul Roa Kouri kendisi gibi diplomattır ve Küba Cumhuriyetinin Birleşmiş Milletlerde temsilciliğini yapmıştır. Roa’nın büyükbabası Yarbay Ramon Roa Gari ise Küba Bağımsızlık Ordusu'nda yer almış bir subaydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]