Rampart, Alaska

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rampart (Dleł Taaneets)

Rampart (Koyukonca Dleł Taaneets[1] ) — Amerika Birleşik Devletleri ne bağlı Alaska eyaletinin Yukon–Koyukuk Census Area sayım bölgesinde yer alan ve Alaska Atabasklarından Koyukonlarca meskun olan bir sayım yerleşimi (census-designated place). Toplam alanı 437.2 km2 olan yerleşimin nüfusu 2010 yılına göre 10 kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska'nın ortasında yer alan arazinin toplam alanı 437.2 km2 dir ve bunun 110.7 km2 kadarı kara, 5.3 km2 kadarı ise sudur.

Yerliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana yerli halk Koyukoncanın Yukarı Koyukonca (Upper Koyukon) şivesini konuşan Kızılderili Alaska Atabasklarıdır. Yerlilerin oranı % 88.89, Beyazlar ise % 6.67 dir.

ANCSA Yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyukon yerlilerinin 1971 Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası (ANCSA) gereği kurulan Alaska Yerli Bölge Şirketlerinden Doyon, Limited yerli bölge şirketine bağlı Baan-o-yeel kon Corporation adlı yerli şirketi vardır. Yerüstü kaynakları köy şirketine, yeraltı kaynakları ise bölge şirketine aittir.

İç Alaska'nın Yukon-Tanana Subregion alt bölgesinde bulunan yerleşimin yerli halkının Rampart Traditional Council adlı idari yapılanması Tanana Chiefs Conference adlı üst yapılanmaya dahildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UAF: Alaska Native Place Names". 19 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.