Rami İlköğretim Okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Rami İlköğretim Okulu, İstanbul ili, Eyüp ilçesi, Rami semtinde bulunmaktadır.

Rami İlköğretim Okulu

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun yapımı 1850 yılına dayanmaktadır. 3215 m²'lik toplam alanda, bina 420 m²'lik bir bir zemine oturmakta, 2795 m²'lik boş arsa bahçe olarak kullanılmaktadır. Okulun arsası Sultan Beyazıt Vakfından kira karşılığı Vakıflar İdaresine bırakılmıştır. Mülkiyeti İl Özel İdaresine aittir.

Okul, Fatih Kazası Eyüp Nahiyesi Rami Köyü'nde bulunan askeri kışladaki Ferikli Ramiz Paşa'dan ismini almıştır. Ramiz Paşa Vakfı üzerinde -kesin olmamakla birlikte- 1929 yılında faaliyete geçmiştir. Ama eldeki belgelere bakıldığında 1927 - 1928 ders senesi ilk tahsil bitirme, şahadetname defteri incelendiğinde o yıl okul 33. ilk mektep olarak mezun vermiştir. Söylenti odur ki, o yıllarda ilk mektep üç yılmış buna dayanaraktan, okulun 1927 yılında kurulduğunu söyleyebiliriz. 1929'da komşu okul Hacı Ali Paşa Mahalle Mektebi öğrencilerini bünyesine alarak 1929/1930'da mezun vermiştir. 33.ilk mektep olarak hizmet veren okul daha sonraki yıllarda ortaokula dönüştürülmüştür. 1965 yılında Rami Ortaokulu açıldıktan sonra tekrar ilkokul olarak hizmet vermeye başlamıştır. 33. ilk mektep semtinin ismini alarak Rami İlkokulu olmuştur. 1995/1996 öğretim yılından beri "ilköğretim" olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Eğitim-Öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Rami İlköğretim Okulu’nda 8 derslik mevcuttur. Ayrıca bilgi teknoloji sınıfı, fen ve teknoloji laboratuvarı, kütüphane, idari odalar, çok amaçlı salon ve ana sınıfı bulunmaktadır. Derslerde, televizyon, VCD, gibi araç gereçlerle, bilgi teknoloji sınıfı kullanılarak daha anlamayı kolaylaştırıcı bir bir ortam oluşturulmaktadır. Okulda ana sınıfı dahil toplam 800'ü aşkın öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir.

Arka bahçesine yeni yapılan ek binası dolayısıyla derslik sayısı 18'e yükselmiştir.