İçeriğe atla

Rahip (film, 2011)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rahip (film, 2011)
Priest
Rahip film posteri
YönetmenScott Stewart
YapımcıMichael DeLuca
Joshua Donen
Mitchell Peck
YazarCory Goodman
OyuncularPaul Bettany
Karl Urban
Cam Gigandet
Maggie Q
Lily Collins
Stephen Moyer
Christopher Plummer
MüzikChristopher Young
Görüntü yönetmeniDon Burgess
KurguLisa Zeno Churgin
StüdyoScreen Gems
Tokyopop
DMG Entertainment
DağıtıcıSony Pictures Releasing
Çıkış tarih(ler)i13 Mayıs 2011 (2011-05-13)
Süre87 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$60 million
Hasılat$78.3 million

Rahip (İngilizce özgün adıyla: Priest) Scott Stewart tarafından yönetilen ve baş karakter olarak Paul Bettany'nin oynadığı 2011 yapımı bir Amerikan aksiyon korku filmidir.[1][2] Hyung Min-woo'nun aynı adlı Kore çizgi romanına dayanmakadır. Alternatif bir evrende insanlık ve vampirler yüzyıllardır savaşmaktadır. Son Vampir Savaşı'ndan sonra, kıdemli bir Savaşçı olan Rahip, yeğeni (Lily Collins) vampirler tarafından kaçırılıncaya kadar bilinmezlik içinde yaşar.

Film 13 Mayıs 2011'de vizyona girdi. Film, 60 milyon dolarlık prodüksiyon bütçesine karşı gişede 78 milyon doların üzerinde hasılat elde etti, ancak eleştirmenler tarafından eleştirildi. Filmin görsel stilini ve sanat yönetmenliğini överken, filmin tür klişelerini, senaryosunu, oyunculuğunu, kurgusunu ve aksiyon sahnelerini kullanmasını eleştirirken, bazı aksiyon sahneleri övüldü.

İnsanlar ve vampirler arasında yüzyıllarca süren bir savaş, gezegenin yüzeyini harap etmiş ve Kilise adlı bir organizasyon altında bir teokrasiye yol açmıştır. Vampirlerin güneş ışığına karşı savunmasız olmalarına ve insanlığın tüm teknolojik gelişmelerine rağmen, vampirlerin daha güçlü olmaları ve hızları, insanlığın dev duvarlarla çevrili şehirlere sığınmasına ve bir grup seçkin savaşçı olan Rahipler'i eğitene kadar onları yenmeyi imkansız hale getirmiştir.

Filmin açılış sahnesinde, bir grup Rahip Sola Mira Kovanına girer ancak vampirler tarafından pusuya düşürülür. Geri çekilmeye çalıştıklarında, üyelerinden biri arkadan yakalanır, ancak onu bırakıp kovana geri sürüklenmesini izlemek zorunda kalırlar.

Yıllar sonra, vampirlerin çoğu öldürülmüş, geri kalanlar ise ayrılmış bölgelere yerleştirilmiştir. Savaş sona erdiğinde, Din adamları Rahiplere ihtiyaçları kalmadığı gerekçesiyle onları dağıtmıştır. Surlarla çevrili şehirlerin dışında, bazı insanlar Kilise'nin totaliter kontrolünden arınmış bir yaşam aramaktadırlar.

Rahip (Paul Bettany), özgür bir kasaba olan Augustine'in şerifi Hicks (Cam Gigandet) tarafından ziyaret edilir. Rahip, erkek kardeşi Owen ve Owen'ın karısı Shannon'ın (rahipler tarafından işe alınmadan önceki kız arkadaşı) bir vampir saldırısında ölümcül şekilde yaralandığını ve yeğeni Lucy'nin (Lily Collins) kaçırıldığını öğrenir. Hicks, Lucy'yi kurtarmak için Rahip'ten yardım ister. Rahip, Kilise'den otoritesini eski haline getirmesini ister, ancak lider Monsenyör Orelas (Christopher Plummer) vampir saldırısına inanmaz ve Kilise'nin otoritesinden ödün verme korkusuyla vampirlerin tamamen mağlup edildiğine dair yaygın inancı sürdürmekte ısrar ederek reddeder. Rahip meydan okurcasına şehri terk eder ve Orelas onu geri getirmek için üç Rahip ve bir Rahibe (Maggie Q) gönderir.

Rahip ve Hicks, Familiars adlı insanların, onları vampirliğe boyun eğdiren bir patojenle enfekte olduğu, hayatta kalan birkaç vampirle birlikte yaşadığı Nightshade Reservation'a gelirler. Şiddetli bir savaşın ardından Rahip ve Hicks, vampirlerin çoğunun savaştan sonra terk edildiği düşünülen Sola Mira'ya sığındığını öğrenir. Kovan'a yapılan başarısız saldırı sırasında Rahip'in ekibinden biri olan Rahibe, Sola Mira'da onlara katılır. Üçlü, bir kovan bekçi vampirini yok eder, ardından vampirlerin yeni bir ordu yetiştirdiklerini ve dağdan Jericho adlı bir kasabaya doğru bir tünel kazdıklarını öğrenirler. Jericho'ya tam gece çökerken zırhlı bir tren gelir halkın üzerine yüzlerce vampir saldırır. Vampirler, siyah şapkalı (Karl Urban) güçlü ve gizemli bir insan tarafından yönetilmektedir. Diğer üç Rahip, Kara Şapka'nın kendisine katılma teklifini reddedince hepsi öldürülür.

Ertesi sabah, Rahip, Rahibe ve Hicks Jericho'ya varır ve kasabanın boş olduğunu ve üç ölü Rahip'in çarmıha gerildiğini görürler. Rahibe, Shannon öldüğü için Rahip'e ona olan duygularını itiraf eder. Rahip nazikçe reddeder. Rahip, vampirlerin gündüz seyahat etmek için trenleri kullandığını ve geceleri surlarla çevrili şehirlerin tren hattının sonunda yer alan özgür kasabalara saldırdığını fark eder. Hicks, şehirlerin de aynı şekilde güneş tarafından korunduğuna inanır, ancak Rahip, şehirlerin devasa duman ve kül bulutlarının onları güneş ışığından kalıcı olarak mahrum bıraktığını açıklar. Tren şehirlerden birine ulaşırsa katliam olacaktır.

Lucy'ye aşık olan Hicks, vampirler tarafından enfekte olması durumunda Rahip'in onu öldürmek niyetinde olduğunu düşünerek Rahip'i tehdit eder. Rahibe, Lucy'nin aslında Rahip'in yeğeni değil, kızı olduğu için bunu yapamayacağını ve Rahip Kilise tarafından alınınca Owen'ın bir koca ve baba olarak devreye girdiğini açıklar. Lucy'ye ailesi hakkında hiçbir zaman gerçek söylenmemiştir.

Rahibe tren raylarına bomba yerleştirmek için koşarken, Rahip ve Hicks Lucy'yi kurtarmak için trene biner. Vampirlerle ve Familiar'larla savaşırlar, sonunda Lucy'yi buldukları anda Kara Şapka'ya yenik düşerler. Kara Şapka'nın, aslında Sola Mira'ya yapılan saldırıda kaybolan rahip olduğu ortaya çıkar. Yakalandıktan sonra, Kraliçe vampir ona kanını vermiş ve onu güneşte hayatta kalabilen ilk Vampir-İnsan melezine dönüştürmüştür. Rahip Kara Şapka ile savaşırken Lucy, ailesiyle ilgili gerçeği öğrenir. Trenin önündeki raylarda, Rahibe birkaç Familiar ile savaşır, ancak bunlardan biri patlayıcıların fünyesine zara verir. Bunun yerine, patlayıcıları motosikletine monte eder ve onu tren motoruna sürer. Patlama ile tren raydan çıkar, vampirleri öldürür. Kara Şapka'yı alevler içinde yutarken, Hicks, Rahip, Rahibe ve Lucy kaçmayı başarır.

Rahip şehre geri döner ve Ayin sırasında Monsenyör Orelas ile yüzleşir ve ona vampirlerin cesetlerinin olduğu yanmış treni anlatır. Bunu bir vampir kafasını yere atarak ve odadaki herkesi şok ederek kanıtlar. Orelas hala ona inanmayı reddeder, savaşın bittiğini ilan ederken, Rahip savaşın daha yeni başladığını söyler. Şehir dışında giden Rahip, diğer Rahiplerin bilgilendirildiğini doğrulayan ve onlarla bir buluşma noktasında buluşacak olan Rahibe ile buluşur. Rahip gün batımına doğru yola çıkar.

  1. ^ Solis, Jorge (22 Nisan 2011). "Previewing 'Priest': Exclusive Pics Plus Comments". FANGORIA. 14 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
  2. ^ Marshall, Rick (24 Ağustos 2010). "Why Post-Apocalyptic 'Priest' Won't Be Your Regular Vampire Story". MTV. 28 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]