Rafael Correa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Rafael Correa
Ekvador Başkanı
Görevde
Makama geliş
15 Ocak 2007
Yerine geldiği Alfredo Palacio
Yerine gelen Lenín Moreno
Kişisel bilgiler
Doğum 6 Nisan 1963 (1963-04-06) (55 yaşında)
Guayaquil, Ekvador
Dini Katolik
İmzası

Rafael Vicente Correa Delgado (d. 6 Nisan 1963 - Guayaquil/Ekvador), Ekvadorlu siyasetçi. Correa, Amerika kıtasının güneyinde yer alan Ekvador'da 2007 yılından bu yana devlet başkanlığı makamında bulunmaktadır.

Başkan seçilmeden hemen önce ülkenin maliye bakanı olarak görev yapan Correa, Ekvador'un önde gelen iktisatçılarındandır. Doğal kaynaklar üzerindeki kamulaştırma politikaları ile ülkenin kalkınma hamlesinde bir dönüm noktası başlatmıştır.

Dış politikada ABD'ye karşı ülkesinin egemenlik haklarına hassasiyetle sahip çıkarak NAFTA'yı imzalamayı reddetmekte ve Hugo Chavez'in başını çektiği ALBA'ya yakın bir siyaset izlemektedir. 2009 Honduras Darbesine karşı Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın yeniden göreve getirilmesi için yoğun çaba sarf etmiştir.

Ekvador'da yapılan anayasa değişikliği neticesinde en fazla iki dönem seçilebilme kriteri nedeniyle 2017 devlet başkanlığı seçimlerine katılamayan Correa, Mayıs 2017'de görevi yeni seçilen devlet başkanı Lenín Moreno'ya devrederek makamdan ayrılacaktır.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]