RINEX

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alıcı Bağımsız Değişim Biçimi (RINEX - Receiver Independent Exchange Format) ham uydu navigasyon sistemi verileri için bir veri değişim biçimidir. Genellikle, ölçüm sırasında atmosferik koşulların daha iyi bir model olarak, esas alıcıya bilinmeyen başka verilerle birlikte - bu işlem sonrası kullanıcı, alınan veri, daha doğru bir sonuç üretmek için izin verir.

Bir navigasyon alıcısının son çıktısı genellikle konum, hız ve diğer ilgili fiziksel büyüklükler olmaktadır. Bununla birlikte, bu miktarların hesaplanması, bir veya daha fazla uydu takımından gelen bir ölçüm dizisine dayanmaktadır. Alıcıları gerçek zamanlı olarak konumlarını hesaplamak da, birçok durumda, daha sonra kullanılmak üzere ara madde önlemler depolamak için ilginçtir. RINEX, bir alıcı tarafından oluşturulan önlemlerin yönetim ve atılmasına izin veren standart biçimidir, yanı sıra uygulamaların çok sayıda kendi çevrimdışı işlem olarak ne olursa olsun alıcı ve bilgisayar uygulama üreticisi olmaktadır.

RINEX biçimi ölçümleri ve yeni uydu navigasyon sistemleri yeni tip uyum, zamanla gelişmesi tasarlanmıştır. Şu anda en yaygın versiyonu GPS sözde mesafe, taşıyıcı faz ve Doppler sistemleri ölçümlerin depolanmasını sağlayan 2.11 olduğu (dahil olmak üzere GPS modernizasyon sinyalleri, örneğin L5 ve L2C) aynı anda EGNOS ve WAAS uydu tabanlı güçlendirme sistemleri (SBAS), QZSS, gelen verilerle birlikte GLONASS, Galileo, Beidou sinyalleri ile uyumludur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]