İçeriğe atla

Quokka

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Quokka (Setonix brachyurus) kangurugiller familyasının Setonix cinsine mensup olan tek üyesidir. Quokkalar evcil kedi ile aynı büyüklüktedir.[1] Kangurugiller familyasındaki diğer keseli hayvanlardan kangurular ve valabiler ile otçul olarak beslenir ve geceleri hareket eder. "Quokka" kelimesinin Nyungar dilindeki gwaga kelimesinden türediği tahmin ediliyor.

Quokkalar, Batı Avustralya'daki küçük adalarda, Perth şehrinin hemen dışındaki Rottnes Adası ve Albany yakınlarındaki Bald Adası çevresindeki orman ve kıyı şeridinde dağınık popülasyonlarda bulunur.

Quokka ailesi
Quokka ailesi

Bir quokkanın ağırlığı 2.5 ve 5 kilogram arasında değişebilir boyları ise ortalama 40 ile 54 cm arasındadır. Kuyrukları ise 25 ile 30 cm uzunluğundadır. Quokkalar görünüş olarak tıknaz bir yapıya, iyi gelişmiş arka ayaklara, yuvarlak kulaklara, geniş bir kafaya sahiptir. Küçük bir tür kanguru olarak gözükse bile quokkalar 1,5 metreye kadar olan küçük çalı ve ağaçlara tırmanabilir.[2] Quokkaların ortalama yaşam ömürleri 10 yıldır.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Quakkalar yılda iki kez doğum yapabilir, gebelik süresi bir aydır ve her doğumda sadece tek bir yavru doğurabilir. Bir Quokka yaşamı boyunca yaklaşık 17 yavru quoakka (Joey) doğurabilir. Altı ay boyunca annesinin kesesinde yaşayan yavru doğumundan 8 ay sonra sütten kesilir.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu kangurugiller üyesi gibi quokkalar da otlar ve yapraklarla beslenir. Küçük bir çalı bitkisi olan ve ebegümecigiller familyasında bulunan bitkiler quokkaların temel besin kaynağıdır. İnsan besinlerinin quokkalarda dehidratasyon ve yetersiz beslenmeye neden olduğu gerekçesiyle Rottnes Adası'nda quokkalar beslenmesine izin verilmemektedir. Rottnes Adası'ndaki tatlı su eksikliklerine rağmen quokkalar su ihtiyaçlarını adadaki bitki örtüsünü yiyerek karşılarlar. Bu nedenle anakaradaki quokkalar yılda 600 mm'den fazla yağış alan bölgelerde yaşamaktadır.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Quokkaların Avustralya'daki dağılımı

Avustralya'ya sömürge yerleşmeleri kurulmadan önce Batı Avustralya'da ve iki deniz aşırı ada olan Bald ve Rottnes'teki Quokka nüfusu yaklaşık 41.200 km2'di. 1992 yılına gelindiğinde ise anakaradaki dağılımları %50'den fazla azalarak 17.800 km2'ye düştü. Anakarada yaşayan quokkaların köpekler ve köpekler gibi yırtıcı hayvanlardan korunmak için kullandığı toprakların tarımsal faaliyetler ve konutların genişlemesi quokkaların yaşama alanlarını daralttı. Günümüzde anakarada yaklaşık 4000 quoakka yaşamaktadır. 2007 yılında Rottnest Adası'ndaki quokka nüfusunun 8.000 ile 12.000 arasında tahmin edilmektedir. Bu adadaki Quoakkaların tek rakibi yılanlardır. Yırtıcıya sahip olmayan Bald Adası'ndaki quokka nüfusu ise 600-1000 arasında değişmektedir. Yaz ve sonbahar aylarındaki bitki örtüsü kaybı ve yüzey suyunun azalması nedeniyle Rottnes Adası'nda mevsimsel bir düşüş yaşanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]