Python Yazılım Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Python Yazılım Vakfı
Python logo and wordmark.svg
Tip Gelir amacı olmayan vakıf
Kuruluş Delaware, ABD
6 Mart 2001
Hizmet bölgesi Dünya geneli
Önemli kişiler Guido van Rossum (Başkan)
Ana sayfa http://www.python.org/psf/
Vikiveri öğesi

Python Yazılım Vakfı (Python Software Foundation, kısaca PSF) 6 Mart 2001 tarihinde Python programlama dilini korumak, geliştirmek ve uluslararası alanda gelişimine destek sağlamak amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir vakıftır.

Python 2.1 ve sonraki sürümlerinin tüm kullanım haklarının açık kaynak ve özgür kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca ticari marka haklarıda vakfa aittir

Python Yazılım Vakfı her yıl PyCon isimli konferans düzenlemekte ve dünya genelinde diğer Python konferanslarına destek sağlamaktadır.

Mali işler[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Python Yazılım Vakfı çeşitli kaynaklardan maddi destek sağlamaktadır. Örnek olarak 2006 yılında toplam 168.000$ gelirin kaynakları; Bireysel bağışlar (%13), Python Yazılım Vakfı destekçi gelirleri (%17), PyCon kayıt ve PyCon destekçi gelirleri (%51), Google Summer of Code programına katılımdan gelen gelir (%14) ve yatırımlardan gelen faiz ve diğer bazı küçük kaynaklardır (%5).

Giderlere örnek olarak 2006 yılında 158.000$ harcanmıştır. Bunlardan; PyCon 2006 ile ilgili harcamalar (%67), teşvik harcamaları (%13), özel projeleri savunma amaçlı (%10), Python Yazılım Vakfı görevlileri için maaş (%5) ve banka ücretleri, yasal harçlar ve sigorta gibi diğer sebeplerden harcamalar (%5) şeklindedir.

PyCon[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında Python topluluğu kendi başına düşük ücretli, geliştirici odaklı PyCon isimli Python konferansı düzenlemeye başladı. Konferansın formatı oldukça başarılı olmuş ve kabul görmüştür. Bu sebeple konferans her yıl daha da büyümüş ve gelişmiştir. ABD'de başlayan konferans yıllar geçtikçe diğer ülkelerde de düzenlenmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]