İçeriğe atla

Pyrenees çoban köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pyrenees Çoban Köpeği
ÜlkeFransa-Pyrenees
Köpek (Canis lupus familiaris)

Pyrenees çoban köpeği, Fransız çoban köpeklerinin en eskisi olarak bilinir. Pyrenees bölgesinde ortaya çıkmış ve burada geliştirilmiştir. İlk kez 1921'de yapılan bir gösteride tanıtıldı.

Pyrenees çoban köpeği, orta büyüklükte bir köpektir. Yükseliği 40–50 cm arasındadır. Ağırlığı ise 20 kg'dır. Başı ayınınkine benzer; burnu siyah, gözleri kestane, göz kapakları siyah halkalı, kulakları dikeydir. Canlı ve neşeli bir yüzü, kaslı bacakları ve çok yassı oval bacakları vardır. Uzun ve kalın tüyleri özellikle sırtında yün yumak halindedir. Rengi, gri, gümüş rengi, beyaz ya da sarı olabilir. Burnunun üzerinde kısa tüyler olan bir tür Pyrenees çoban köpeği de vardır.

Pyrenees çoban köpeği, cesur, cüretli, neşeli ve zekidir.

Pyrenees çoban köpeği, asla hastalanmayan bir köpek olarak ün kazanmıştır. Sadece kötü hava koşullarına değil, distemper gibi hastalıklara karşı da dirençlidir. Ayrıca günlerce ot dışında bir şey yemeden yaşayabilir. Savaş sırasında yaralılara yardımcı olmak için kullanılmıştır. Günümüzde ise hem çoban köpeği hem de sadık, canlı, güvenilir bir ev köpeği olarak kullanılır.