Pyotr Beketov

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pyotr Beketov (Rusça: Пётр Иванович Бекетов yak. 1600 - yak. 1661), Kazak bir Sibirya kaşifi ve bölgede daha sonra Yakutsk, Çita ve Nerchinsk gibi modern şehirlere dönüşen çeşitli müstahkem mevkilerin kurucusuydu.

Beketov 1624 yılında muhafız olarak askeri görevine başlamış ve 1627 yılında Sibirya'ya gönderilmiştir. Yenisey voyvodası olarak atandı ve Transbaykal Buryatlarından vergi toplamak için ilk yolculuğuna çıktı. Görevini başarıyla yerine getirdi ve Buryatia'ya giren ilk Rus oldu ve ilk Rus yerleşim yeri olan Rybinsky Ostrog'u kurdu.

Yakutsky Ostrog'un bir kulesi.

Beketov, 1631'de Lena Nehri'ne gönderildi ve ertesi yıl o ve Kazakları, doğuya doğru daha sonraki seferler için bir üs haline gelen Yakutsk'u kurdu.[1] Kazaklarını Aldan Nehri'ni ve Lena'nın daha aşağısını keşfetmek, yeni kaleler kurmak ve yerel halktan vergi toplamak için gönderdi.[1] 1640'ta toplanan vergileri Moskova'ya nakletti ve oraya vardığında Strelets ve Cossack komutanı olarak atandı ve 1641'de Beketov, kalenin başı olarak Yenisey Ostrog'a döndü.

1652'de Buryatia'ya ikinci vergi toplama seferini başlattı ve 1653'te Beketov'un kazakları Irgensky Ostrog adında bir kale kurdular ve Ingoda Nehri'nin kıyısında onu takip etmek için Chita adında bir kış yerleşim yeri inşa ettiler. Ertesi yıl Beketov'un Kazakları geleceğin Nerçinsk'ini kurdu. 1655'te Beketov'un Kazakları, Şilka Ostrog'da asi Buryatlar tarafından kuşatıldı ve bu yerli sakinleri yatıştırdıktan sonra, Amur Nehri için kaleyi terk etme şansı buldular. Beketov, 1661'de Tobolsk'a döndü ve burada Piskopos Avvakum ile tanıştı ve belki de aynı yıl öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Eastward to Empire: Exploration and Conquest on the Russian Open Frontier, to 1750. Montreal: McGill-Queen's U.P. 1973.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)