Pushing Daisies

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pushing Daisies
TürFantastik
Polisiye
Kara mizah
BaşrolLee Pace
Anna Friel
Chi McBride
Field Cate
Ellen Greene
Swoosie Kurtz
Kristin Chenoweth
AnlatıcıJim Dale
BesteciJim Dooley
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Sezon sayısı2
Bölüm sayısı22 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıBruce Cohen
Bryan Fuller
Dan Jinks
Barry Sonnenfeld
Brooke Kennedy (ep. 2–7)
Peter Ocko (ep. 8–22)
YapımcıYapım şirketleri:[1]
Jinks/Cohen Company
Living Dead Guy Productions
Warner Bros. Television
MekânABD
Gösterim süresiyaklaşık 42 dakika.
Yayın bilgileri
KanalABC
Resim formatı480i (SDTV),
720p (HDTV) ABC HD
Yayın tarihiOctober 3, 2007 - June 13, 2009

Pushing Daisies, drama - komedi türünde bir Amerikan televizyon dizisidir. Ölüleri dokunarak bir dakikalığına yeniden hayata döndürebilen Ned'in öyküsünü anlatır. Altın Küre'ye aday gösterilmiştir.

Dizinin prömiyeri Amerikan ABC kanalında 3 Ekim 2007 tarihinde yapıldı.

Pilot Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ned dokuz yaşındayken, dokunduğu cansız varlıkları yeniden hayata döndürebildiğini keşfeder. Dokunuşlarıyla çeşitli canlılara hayat vermeye başlar. Günün birinde annesi gözlerinin önünde ölünce çaresizce yeteneğini kullanır ve annesini diriltir. Ancak bu noktada, sahip olduğu yeteneğin çok büyük bir yan etkisi de ortaya çıkar. Ned’in dirilttiği kişi yalnızca 1 dakika hayatta kalmak zorundadır. Aksi takdirde onun yerine bir başkası hayatını kaybetmektedir. Ayrıca Ned’in hayata döndürdüğü kişiye bir kere daha dokunması o kişinin sonsuza dek ölümüne yol açmaktadır

Tüm bu karmaşa içinde Ned hayatına devam eder ve annesinin ölümüyle ilişkili olan turtalara gönül verip kendine bir turtacı açar. Günlük işleri sırasında yanlışlıkla ölümden kurtardığı birinden ötürü bir özel dedektif Ned’in sahip olduğu yeteneği öğrenir. Dedektif, Ned’den kendisine yardım etmesini ister. Ned, cinayet kurbanlarına dokunacak ve onlara kendilerini kimin öldürdüğünü sorup, bir dakika içerisinde onlara tekrar dokunarak ölüler diyarına yollayacaktır. Dedektif de bu sayede cinayetleri çözecektir. Ned teklifi kabul eder ve dedektif ile çalışmaya başlar. Ancak bir gün çocukluk aşkının gizemli bir şekilde hayatını kaybettiğini öğrenir. Doğup, büyüdüğü kasabaya geri döner ve ilk göz ağrısı Chuck’ı hayata döndürerek ona kendisini kimin öldürdüğünü sorar. Ancak Chuck’ın yeniden hayata dönmesi Ned için işleri karıştırır. Ned, Chuck’ı bir daha kaybetmeyi göze alamaz ve bir dakika içinde ona dokunmayarak başka bir kişinin ölümesine neden olur. Chuck artık hayattadır ancak Ned’in ona bir daha asla dokunmaması gerekmektedir.

Oyuncu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Pushing Daisies ile ilgili bilgiler.

  1. ^ "Production Companies". 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2009.