Puerta del Sol

Koordinatlar: 40°25′01″K 3°42′13″B / 40.41694°K 3.70361°B / 40.41694; -3.70361
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Puerta del Sol, soldan sağa: Postane, Calle Mayor ve III. Carlos'un heykeli
Puerta del Sol
Puerta del Sol
El Oso y el Madroño
Puerta del Sol

Puerta del Sol (İspanyolca "Güneşin Kapısı"), Madrid'in en bilinen meydanı. Meydan, ayrıca çok ünlü bir saate de sahiptir. 31 Aralık 1962'den beri burada yapılan yeni yıl kutlamaları televizyonlardan canlı olarak verilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayı ve kocayemiş ağacı

Puerta del Sol, onbeşinci yüzyıldan kalma Madrid'i saran şehir duvarlarının kapılarından biriydi. Duvarın dışında, ortaçağa ait banliyöler başlardı. Kapının ismi, doğuda bulunması sebebiyle her sabah doğan güneşin şehri o taraftan aydınlatmaya başlamasından gelir.

Onyedinci ve ondokuzuncu yüzyıllar arasında meydan önemli bir buluşma yeriydi. Ülke dışından ya da İspanya'nın diğer şehirlerinden gelen kuryeler postaneye uğruyorlardı. Ayrıca, yeni haberler öğrenmeye hevesli insanlar da sık sık meydana uğruyorlardı.

Postane binası, Fransız mimar Jacques Marquet tarafından 1766 ile 1768 arasında inşa edildi. Francisco Franco'nun diktatörlüğü sırasında İç İşleri Bakanlığı'nın merkezi oldu.

Puerta'da yer alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Postanenin önü, Sıfır Kilometre

Puerta del Sol'da İspanya'yla ilgili görülebilecek hem uluslararası hem de yurt içi öneme sahip bazı yerler vardır. Güney tarafındaki eski postane bunlardan biridir. Yine, güneyde III. Carlos'un bir heykeli yer alır. Doğudaki iki bana olan Calle de Alcalá ve Carrera de San Jerónimo arasında ise ünlü Tio Pepe vardır. Kuzeyde ise ayı ve kocayemiş ağacı heykeli görülebilir. bu heykel Madrid'in simgelerinden biridir.

Sıfır kilometre, postanenin kuzeyindedir ve İspanya'nın sembolik olarak merkezidir. İspanya ulaşımının temelini oluşturmasının yanı sıra, özellikle savaş ve vahşet karşıtı gösteriler ve protestolar için de burada toplanılır. ETA'ya,[1]21 Temmuz 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Madrid'in trenlerine 11 Mart'ta yapılan saldırılara, İspanya'nın Irak Savaşı'na [2]21 Aralık 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. katılmasına karşı gösteriler de meydanda yapıldı.

Ayrıca, Sol ismi verilen bir metro hattı da meydanın altından geçmektedir.

Komşu binalar, pek çok dükkânı barındırır ve meydan çok sayıda turist de çeker. Alan, gece geç saatlere kadar kalabalıktır. Yakınlarında pek çok bar ve gece kulübü vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]