Psişik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.30, 5 Kasım 2016 tarihinde Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17786154 numaralı sürüm (88.227.202.197 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)

Psişik; telepati, geleceği görme gibi doğaüstü yeteneklere sahip kişi.[1] Aynı zamanda "bunlarla ilgili" anlamında bir sıfattır. Yunanca "ruh" anlamına gelen "psişe" sözcüğünün sıfatıdır ve zamanla isim anlamında da kullanılmaya başlanmıştır. Metapsişik alanda "bedene bağlı ruha ilişkin" ya da "alışılmamış ruhsal fenomenlere ilişkin" anlamında kullanılır.

Psişik terimi aynı zamanda, parapsikoloji'de, medyum yeteneklerine sahip olduğu iddia edilen kimseleri, yani ESP (telepati vs.), telekinezi gibi paranormal yeteneklere sahip olduğu iddia edilen kimseleri belirtmek üzere de kullanılmaktadır.

"Psişik" terimi ile "psikolojik" terimleri arasındaki fark, birinci terimin "bedenli ruh"u, ikinci terimin "zihin"i ilgilendiriyor olmasıdır. Günümüzde parapsikoloji ile uğraşanlar "parapsikolojik" terimi yerine "psişik" terimini tercih eder.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  • The Signet Handbook of Parapsychology, Martin Ebon
  • Encyclopedia of Psychic Science, Nandor Fodor
  1. ^ "psychic." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.