Private Lives

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Private Lives
Tanıtım posteri
TürDram
Suç
Romantik
GeliştirenJTBC Studios
SenaristYoo Sung-yeol
YönetmenNam Geon
BaşrolSeohyun
Go Kyung-pyo
Kim Hyo-jin
Kim Young-min
BesteciKim Jun-seok
Ülke Güney Kore
DiliKorece
Bölüm sayısı16
Yapım
Yönetici yapımcıKim Woon-ho
Jo Joon-hyung
YapımcıLee Seung-hee
Gösterim süresi70 dakika
Yapım şirketiDoremi Entertainment
Yayın bilgileri
KanalJTBC
Yayın tarihi7 Ekim 2020 (2020-10-07) - 26 Kasım 2020 (2020-11-26)
Dış bağlantılar

Private Lives (Korece사생활, romanizeSasaenghwal) Seohyun, Go Kyung-pyo, Kim Hyo-jin ve Kim Young-min'in başrollerini paylaştığı 2020 Güney Kore yapımı bir televizyon dizisidir.[1] 7 Ekim - 26 Kasım 2020 tarihleri arasında JTBC'de Çarşamba ve Perşembe saat 21:30'da (KST) 16 bölüm boyunca yayınlandı. Ayrıca dünya çapında Netflix'te izlenebilir.[2]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, ulusa zarar verebilecek gizli bilgilere rastlayan bir grup dolandırıcının etrafında dönüyor. Becerilerini ve dolandırma tekniklerini kullanarak, büyük bir "özel hayatı" ortaya çıkarmak için büyük bir holdingle karşı karşıya gelirler.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

29 yıllık deneyime sahip bir dolandırıcı. Zor ve pis bir hayatı sevmiyor. Kendi özel hayatını manipüle eden bir kadındır. Joo-eun, deneyimli dolandırıcılar Mi-sook ve Hyun-tae tarafından doğup büyütüldü. Okul günlerinden beri, geçim kaynağı dolandırıcısı olarak aile işine önemli katkılarda bulundu. 29 yıllık dolandırıcılık geçmişi ve 1 yıl 6 ay hapis cezası olan bir yıldızlı bir hayat dolandırıcısı.
GK Teknoloji Geliştirme Ekibi 2 ekip yöneticisi. Yaşamak için özel hayatını dolandırıcıların arasına atmış bir adamdır. 35 yıllık yalnız hayattan sonra nihayet kaderinin kadınıyla tanıştı. İlk karşılaşmadan beri huysuz olan Joo-eun, yavaş yavaş kalbini Jung-hwan'ın sonsuz dürüstlüğüne açar ve ona yaklaşır. Joo-eun'un özel hayatından tamamen habersiz olan Jung-hwan, kalbi titreyerek ona evlenme teklif eder ve ikili arasındaki evlilik sorunsuz ilerler. Jung-hwan, farkında olmadan dolandırıcı kalabalığının derinliklerine adım atmıştır.
Başkalarının özel hayatlarından yararlanan bir kadın. Jung Yoon-kyung adında eski spiker ve şu anda dolandırıcılık iş uzmanı Jung Bok-gi. Güney Kore'deki herkes onu öldürmeye çalıştığında, sadece Jae-wook yardım eli uzattı. Onunla el ele verdi ve dolandırıcı bir fatih olarak yeniden doğdu. Ama bir gün, Jae-wook hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu.
GK Technology'den dolandırıcı. Daha fazlasına sahip olmak için başkalarının özel hayatlarını ayaklar altına alan bir adamdır. Çocukken güçsüz olan ebeveynleri her şeyini çok kolay kaybetti. Kendi hayatları bile. Herkesi daha da acımasızca çiğneyecek, ama bir daha çiğnenmeyecek biri.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cha Joo-eun çevresindeki insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Cha Joo-eun'un babası. Kırsal kesimden Tokyo'ya gelen eski bir gece kulübü garsonu. Dolandırıcılık endüstrisine dolandırıcı olarak girdi, kendisine köpek gibi davranan zengin müşterilerin arkasını kazdı ve onlara şantaj yapmak için çeşitli yasadışı koşullar ve kanıtlar topladı. Bu arada, gece kulübünün müdavimi olan Kim Mi-sook ile tanışır ve onunla tam teşekküllü bir dolandırıcılık işine başlar. Hyun-tae, güzel ve zeki Mi-sook'a giderek daha fazla bağımlı hale gelir. Bu şekilde Mi-sook'a aşık olur ve ikisi birlikte yaşamaya başlar. Yakında, beklenmedik bir şekilde bir çocuğu olur ve doğacak bebek nedeniyle, evliliğini sadece düğün yapmadan kaydettirmek zorunda kalacaktır. Joo-eun'un doğumundan bu yana yirmi beş yıl geçti. Hyun-tae'nin çok mutlu bir ailesi var. Sonra Bok-gi adında bir kadın ona gelir. Hyun-tae, daha büyük sularda oynamak için bir keşif teklifi alır. Hyun-tae, Mi-sook'a danışmadan Bok-gi'nin teklifini kabul eder. Birlikte hileler oynayan Bok-gi, ona biraz daha yaklaştığını hisseder ve Hyun-tae bir şeylerin ters gittiğini hisseder, ancak artık çok geçtir.
Cha Joo-eun'un annesi. Bir gece kulübünde içkisini servis eden nazik gece garsonu Hyun-tae ile tanıştı. İyi niyetli oldukları için birlikte dolandırmaya başladılar ama onun dışında onda asla kötü bir şey yapmayan naif bir yanı var. Birlikte yaşamaya başlarlar ve bir çocuk (Joo-eun) doğurdu ve mutlu bir aile için 20 yılını feda etti. Ancak geri dönen şey Hyun-tae'nin ihanetiydi.
Joo-eun'un dolandırıcılık akıl hocası. Bir kez bir boksör, sonra bir gangster. Ayrıca Mi-sook ve Joo-eun'un dolandırıcı ortağı. Sadece bir elin kullanılması gerektiğine dair garip bir felsefesi olduğu için çağrılmaya başladığı bir takma ad. Aslında, efsaneye göre, bir gangsterken, rakipleriyle kanlı savaşlarda bile sadece bir elini kullandı. Örgütün kendi kardeşi gibi olan küçük bir üyesi tarafından büyük miktarda para dolandırıldıktan sonra, küçüğe gitti ve şiddetle çözmeye çalıştı, ancak polis tarafından tutuklandı ve saldırıdan iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki yıl sonra hapisten çıktı ve küçüğünü yakalamak istedi, ancak o çoktan yurtdışına kaçmıştı. Yumruklarıyla yenemeyeceği bir rakip olduğunu öğrenen Hanson, intikam almak için gözünü dolandırıcılık sektörüne diker. Sektörde tanıştığı bir dolandırıcılık uzmanı olan Kim Mi-sook ile bir tür dolandırıcılık planı planlarken, Mi-sook'un kızı Joo-eun'u öğrenir. Bir üniversite öğrencisi olan Joo-eun, ailesini yok ettiği için Bok-gi'den intikam alacağını söyleyerek ona nasıl hile yapılacağını öğretmeye başlar. Hanson ona nasıl hile yapılacağını öğretti ve genç bir üniversite öğrencisinden bir hanımefendiye dönüşmesini izledi. Farkına bile varmadan ona aşık oldu.
Jung-hwan'ın anaokulundaki sınıf arkadaşı, bir tefeci. Anaokulundan sınıf arkadaşı Jung-hwan'a para verdi. Zaman zaman borç para veren ve yüksek faizle iade eden en iyi müşterilerden biridir. İyi bir para kazandığı için bunu yapma riski yok, ancak borç para verirken güvenilmesi gerekiyor, bu yüzden Tae-joo adına bir hayat sigortası poliçesi yaptırdı. Sonra olmaması gereken bir şey oldu. Sigorta gelirlerinin lehtarı Cha Joo-eun olarak değiştirildi. Jung-hwan'ın evlendiği ortaya çıkar. Tae-joo emilmeyi göze alamaz. Joo-eun'a gider ve onu tehdit eder.
Joo-eun'un Cheongpa Kadınlar Hapishanesi'nde tanıştığı en iyi arkadaşı. Bir zamanlar, Japonca dil endüstrisindeki kadınlar için yasadışı bir kumarhanenin sahibi. Joo-eun'dan önce hapisten çıkar ve yeteneğine uymayan bir rehabilitasyon merkezinde güzellik becerilerini öğrenir. Ancak hapisten çıktıktan sonra Joo-eun'u takip ederek dolandırıcılık endüstrisine gözlerini açar ve özel şirketlere hayran kalır. Min-jung, Joo-eun'a yardım eder ve işini öğrenir.
Eski cinayet masası dedektifi. Şimdi, emekli olduktan sonra, Yang In-sook kocasıyla birlikte bir domuz kaburga restoranı işletiyor ve Joo-eun ile yakınlaştı. Şu anda polis teşkilatından emekli oldu, bu yüzden sahada yardım edemiyor, ancak Joo-eun'u rahatlatabilecek ve zihinsel olarak ona yardım edebilecek tek kişi. Ancak Joo-eun'un artan ve tehlikeli dolandırıcılık faaliyetlerini izlerken, eski bir polis memuru olan vicdanına sorar.
Yang In-sook'un kocası. Bir sanatçı ve bir hayalperest arasında. Ne zaman boş bir anı olsa, domuz kaburga evinin içine bir duvar resmi çizer. Öngörülemeyen ve düzensiz davranışları sayesinde, emekli olduktan sonra bile 24 saat gözetim sistemini sürdürüyor.

Lee Jung-hwan çevrsindeki insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

GK Technology'de Stratejik Planlama ekibinin başkanı. Sang-man, devlet kurumlarının gücünü zayıflatmak ve GK'nın onlar üzerinde hüküm sürmesini sağlamak için her türlü taktiği kullanan kişidir. Lee Jung-hwan'ı seviyor ama bir kadınla (Joo-eun) tanıştığından beri değiştiğini öğreniyor. Yoluna tehdit oluşturan herkesi acımasızca kovabilir. Lee Jung-hwan olsa bile. Ama sonra beklenmedik bir durum ortaya çıkıyor. Lee Jung-hwan, inşa ettiği sayısız kulenin dibinden tırmanıyor.
GK Electronics Stratejik Planlama Bölümü 2 takım lideri. İki yaş büyük olmasına rağmen, şirkete katılma motivasyonu nedeniyle onu küçümseyen Jung-hwan ile bir rekabeti var. Kim Sang-man'ın eşleştiği bir avukat olan Oh Hyun-kyung ile evlendi. Bir GK iştirakinin başkan yardımcısının kızıdır. Bu evlilikle kendini kabul ettirmek istedi. 2017'de evlendiler ve Jung-hwan'dan daha önemli bir pozisyon aldı, ancak zaman geçse bile aşkları değişmedi.
Bir bilgisayar dehası. "PC Graveyard" adlı yerel bir bilgisayar tamirhanesi işletiyor. Asıl işi bilgisayar korsanlığıdır. Lise yıllarından beri bilgisayar dükkanı işleterek para kazanıyor. Ayrıca GK Electronics bilgisayar güvenlik ağına girecek kadar iyidir. Jung-wan ile yakın arkadaştır. İntikam ve sadakat nedeniyle Jung-hwan'a işinde yardım etmeye başladı, ancak düşündüğü kadar normal görünmüyor. Yoon-seok o kadar korkuyor ki yurt dışına kaçmayı bile düşünüyor.
Casus Dedektiflik Bürosu yöneticisi. Mükemmel bilgi işleme becerilerine sahip olan ve hatta basit CCTV'ye girebilen Hye-won. Jung-hwan'a aşıktır ama Jung-hwan'ın dikkatini bile çekmez. Annesinin sadece maaşını beklediğini düşünerek gururunu bir kenara bırakır ve Joo-eun'a yardım etmeye başlar.
Woo Seok-ho'nun karısı. O&S Hukuk Bürosu'nda avukat ve dini dolandırıcılığın mimarıyken Hyun-tae ile birlikte çalışan bir GK iştirakinin başkan yardımcısının kızıdır. Seok-ho ile evli olmasına rağmen çok sayıda erkekle tanışır ve bekarmış gibi yaşar. Kocasıyla hiç ilgilenmedi, ama son zamanlarda onunla ilgilenmeye çalışıyor. İlginin gülünç bir şekilde uyandırılmasının nedeni Cha Joo-eun ve Jung Bok-gi'dir. İkisi sanki düşman ve müttefikmiş gibi Seok-ho etrafında dolaşıyorlar. İlk olarak, Hyun-kyung geçmişte tanıdığı Jae-wook'tan yardım ister.
Eski savcı. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimleri için önde gelen bir aday. Savcı olduğu zaman, gücün tadına vardı. GK ile bir dizi tasarım üzerinde çalıştı ve hepsi başarılı oldu. Sivillerin yanı sıra üst düzey hükümet yetkililerinin özel hayatlarını manipüle etmede ustadır. Savcıyken, kendisini başkan yapmak isteyen bir kral yapıcı olan Kim Jae-wook ile tanıştı.

Seul Polis Ofisi Takım 3[değiştir | kaynağı değiştir]

Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Ekip 3 dedektifi. Çözülemeyen gizemi çözmek için bir davayı takip ederken Joo-eun ile karşılaşır. Myung-hyun, Joo-eun'u izlerken tuhaf bir çekicilik hisseder. Ancak, kısa süre sonra kendini yansıtır. Bunun nedeni, davaya karışanlarla kişisel duyguları olmayan ilkeli bir kişi olmasıdır. Myung-hyun'un Joo-eun'a olan kişisel ilgisi, davanın kendisiyle ilgili soruları da beraberinde getirir ve soruşturmayı teşvik eder. Ancak aniden, soruşturma dairesi başkanı tarafından davayı kapatması talimatı verilir. Bu nedenle, Myung-hyun davadan daha da şüphelenir ve davayı sonuna kadar tek başına araştırmaya karar verir. Bir dolandırıcı olan Joo-eun'un ortaya çıkmasında hayal kırıklığının bir kısmı da var, ama tam tersine ona olan hisleri daha da büyüyor. Ancak, Joo-eun her zaman başka birine (Jung-hwan) bakıyor.
Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Ceza Dairesi başkanı. Jung Dae-sang, büyük bir olayı kurtararak kariyer yapma şansı arıyor. Üstlerinden Trafik Bölümüne devredilen bir davayı üstlenmesi için özel talimatlar verilir. Kendine has hızlı bir sezgiye sahip olan Jung Dae-sang, bu durumda sürekli şüpheler hissediyor.
Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Ekip 3 dedektifi. Myung-hyun'un ortağıdır ve on aşıktır. Cha Joo-eun'dan nefret eder, çünkü Myung-hoon onu sever.
Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Ekip 3 lideri. Bir zamanlar Yang In-sook'un küçüğüydü. Şu anda bir ekibin lideri ve hala fetih ve bilgi ticareti yapıyor. Her zaman piyango bileti alır, ama her zaman bir vurmacadır. Bir insan lotosu arıyor ve loto gibi biri ortaya çıkarsa her şeyi ödemeye hazır.
Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı ekibinin en genç üyesi. Aptallıkla dolu kişiliği sayesinde her seferinde Soo-jin tarafından kafasının arkasından dövülür. Yine de, neşeli gülümsemesini asla kaybetmeyen güçlü takım 3'ün ruh hali yaratıcısı.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Go Kyung-pyo'nun Ocak 2020'deki askeri terhisinden bu yana ilk oyunculuk rolünü ve Kim Hyo-jin'in 8 yıl sonra küçük ekrana dönüşünü işaret ediyor.

İlk senaryo okuması Nisan 2020'de Güney Kore'nin Seul kentindeki Sangam-dong'daki JTBC Binası'nda gerçekleşti.[9]

Dizinin başlangıçta 16 Eylül 2020'de prömiyer yapması planlanıyordu, ancak COVID-19 salgını nedeniyle 7 Ekim'e ertelendi.[10][11]

Müzikler[12][değiştir | kaynağı değiştir]

Private Lives
OST
soundtrack'i
Yayımlanma11 Ocak 2021 (2021-01-11)
TarzSoundtrack
Dil
Şirket
 • Warner Music
 • Doremi Entertainment

Parça 1[13][değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm sözler Taibian tarafından yazıldı, tüm müzikler Park Sung-il tarafından bestelendi.

7 Ekim 2020'de (2020'de-10-07) yayınlandı
No. BaşlıkSanatçı Süre
1. "푸른안개" (Things to Love)6band 3:18
2. "푸른안개" (Things to Love (Inst.))  3:18
Toplam süre:
6:36

Parça 2[14][değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm sözler Lee Chi-hoon tarafından yazıldı, tüm müzikler Park Sung-il tarafından bestelendi.

14 Ekim 2020'de (2020'de-10-14) yayınlandı
No. BaşlıkSanatçı Süre
1. "보통의 꿈" (The Most Ordinary Day)Yangpa 4.06
2. "보통의 꿈" (The Most Ordinary Day (Inst.))  4:06
Toplam süre:
8:12

Parça 3[15][değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm sözler Kim Ki-won tarafından yazıldı, tüm müzikler Kim Jun-seok tarafından bestelendi.

21 Ekim 2020'de (2020'de-10-21) yayınlandı
No. BaşlıkSanatçı Süre
1. "사생활" (Private Lives)Minju 3:49
2. "사생활" (Private Lives (Inst.))  3:49
Toplam süre:
7:38

Parça 4[16][değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm sözler Jamie K. Lee tarafından yazıldı, tüm müzikler Kim Jun-seok tarafından bestelendi.

22 Ekim 2020'de (2020'de-10-22) yayınlandı
No. BaşlıkSanatçı Süre
1. "Beautiful Dream"  Mew 4:07
2. "Beautiful Dream" (Inst.)  4:07
Toplam süre:
8:14

Parça 5[17][değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm sözler Seo Dong-sung tarafından yazıldı, tüm müzikler Park Sung-il tarafından bestelendi.

28 Ekim 2020'de (2020'de-10-28) yayınlandı
No. BaşlıkSanatçı Süre
1. "우리가 사랑해야 하는 것들" (Things To Love)Kim Jae-joong 3:24
2. "우리가 사랑해야 하는 것들" (Things To Love (Inst.))  3:24
Toplam süre:
6:48

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Yayın tarihi Ortalama kitle payı
Nielsen Korea[18]
Ülke çapında Seul
1 7 Ekim 2020 2.522% 2.816%
2 8 Ekim 2020 2.235% Yok
3 14 Ekim 2020 2.030% Yok
4 15 Ekim 2020 1.952% Yok
5 21 Ekim 2020 1.721% Yok
6 22 Ekim 2020 1.491% Yok
7 28 Ekim 2020 1.592% Yok
8 29 Ekim 2020 1.970% Yok
9 4 Kasım 2020 1.609% Yok
10 5 Kasım 2020 1.487% Yok
11 11 Kasım 2020 1.505% Yok
12 12 Kasım 2020 1.913% Yok
13 18 Kasım 2020 1.669% Yok
14 19 Kasım 2020 1.608% Yok
15 25 Kasım 2020 1.217% Yok
16 26 Kasım 2020 1.507% Yok
Ortalama 1.752% -
 • Yukarıdaki tabloda, mavi sayılar en düşük reytingleri ve kırmızı sayılar en yüksek reytingleri temsil eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Kim, Ga-young (21 Şubat 2020). "JTBC '사생활' 측 "서현·고경표·김효진, 캐스팅 확정" [공식]". 이데일리 (Korece). 3 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 2. ^ Jang-won, Lim (11 Ekim 2020). "3 Wednesday-Thursday dramas kick off together". The Korea Herald (İngilizce). 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 3. ^ a b Hong, Se-young (18 Şubat 2020). "고경표·서현 양측 "JTBC 드라마 '사생활' 출연 긍정 검토 중" [공식입장]". 스포츠동아 (Korece). 3 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 4. ^ Park, Ah-reum (10 Ağustos 2020). "송선미 '사생활' 출연 확정, 사기꾼 된다(공식)". Newsen (Korece). 3 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 5. ^ Ham, Na-yan (23 Temmuz 2020). "'아무도 모른다' 태원석, '사생활' 캐스팅 [공식]". 스포츠동아 (Korece). 3 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 6. ^ "Kim Min-sang to Star in "Private Lives" With Seohyun and Go Kyung-pyo". HanCinema (İngilizce). 6 Ekim 2020. 4 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 7. ^ Jo, Yoo-kyung (24 Temmuz 2020). "윤정훈, JTBC 새드라마 '사생활' 출연 확정 [공식]". 스포츠동아 (Korece). 3 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 8. ^ Lee, Seul-bi (5 Ağustos 2020). "한규원, JTBC '사생활' 출연 확정→다단계 회사 박총무 변신". 스포츠동아 (Korece). 14 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 9. ^ Lee, Min-ji (24 Temmuz 2020). "고경표X서현 '사생활' 카타르시스 넘친 첫 대본리딩 공개". entertain.naver.com (Korece). 6 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 10. ^ Kim, Myung-mi (4 Eylül 2020). "JTBC 측 "'사생활' '18 어게인' 촬영 재개, 편성 논의 중"(종합)". entertain.naver.com (Korece). 6 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 11. ^ Park, Pan-seok (9 Eylül 2020). "'사생활' 고경표X서현X김효진X김영민, 10월 7일 첫방 확정 [공식]". entertain.naver.com (Korece). Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 12. ^ "사생활 OST - Various Artists". 멜론 (Korece). Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 13. ^ "사생활 OST Part.1 - 육중완밴드". 멜론 (Korece). Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 14. ^ "사생활 OST Part.2 - 양파". 멜론 (Korece). Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 15. ^ "사생활 OST Part.3 - 민주". 멜론 (Korece). 29 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 16. ^ "사생활 OST Part.4 - 미유 (Mew)". 멜론 (Korece). 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 17. ^ "사생활 OST Part.5 - 김재중". 멜론 (Korece). 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2024. 
 18. ^ "Nielsen Korea". AGB Nielsen Media Research (Korece). 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]