Prefrontal korteks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Prefrontal korteks
Gray726-Brodman-prefrontal.svg
Broadmann alanlarının yandan görünüşü. Broadman alanlarından #8, #9, #10, #11, #44, #45, #46, ve #47'nci alanların hepsi prefrontal bölgededir.
Arter Anterior cerebral
Middle cerebral
Toplardamar Superior sagittal sinus
MeSH Prefrontal+Cortex

Prefrontal korteks frontal lobun korteksi ve altında bulunan beyaz cevher en üst düzeydeki davranışların bütün bileşenlerinin bağlantılarını yapan ve onları bütünleştiren, önemli duyu ve motor sistemlerinin arasındaki geri bildirim döngülerinin ve bağlantılarının yer aldığı alandır.

Dış çevreden posterior korteks aracılığı ile taşınan bilgiler ve limbik sistem üzerinden gelen iç yapılarla ilişkili bilgiler frontal lobun prefrontal korteks adı verilen ön bölümlerinde kesişmektedir. Bu nedenle prefrontal korteks bütün kaynaklardan gelen bilgilerin düzenlendiği ve birleştirilip ortaya çıkarılacak davranışa karar verildiği yerdir. İnsan prefrontal korteksi bütün sinir sistemi aktivitelerinde bilgileri dikkatlice toplar, bütünleştirir, formülleştirir, uygular, denetler, değişiklikler yapar ve yargılar. Prefrontal korteks hacmi insanda en büyüktür, memelilerde evrimsel süreçte aşağıya inildikçe küçülür. Preforantal korteks gelişim sırasında en uzun gelişimi süren kısımdır. Ergenliğe kadar miyelinizasyonu devam eder.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]