Pre amplifikatör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1979 üretimi Technics SU-C01 Stereo pre amplifikatör
Mark Levinson No. 26 pre amplifikatörü

Pre amplifikatör, kaynaktan (pikap, CD çalar gibi) alınan ses sinyallerinin güç amplifikatörüne aktarılmadan önce kuvvetlendirildiği bir amplifikatör çeşididir. Genel anlamda bir potansiyometre vasıtası ise, ses kontrolünün yapıldığı, güç amplifikatörüne hangi kaynaktan sinyal yollanacağının seçildiği bir mekanizmaya sahiptir.[1] Bunların yanı sıra ton kontrolleri (bas ve tiz için), hoparlör balans ayarı gibi çeşitli ek işlevleri de içerebilir. Özellikle 1990'lar ve 2000'li yıllarda ortaya çıkan "sinyal yollarında mümkün olan en basit yapı" felsefesinin getirisi olarak bahsi geçen ek işlevleri içeren tüm düğmeler kaldırılmıştır. Böylelikle sinyal yolunun kısaltılması sağlanmış, mümkün olan en basit hale getirilmiştir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Aktif pre amplifikatör
Transistör veya lamba tarafından kaynaktan gelen sinyallerin büyütülerek güç amplifikatörüne aktarıldığı, pre amplifikatör türüdür. Özellikle 2000'li yılların başına kadar çok yaygın olarak kullanılsa da, özellikle kullanılan transistör ve lambaların seste belli renklendirmeler yaptığı varsayımı ile farklı arayışlar başlamıştır. Şu an bile kullanılan en yaygın pre amplifikatör türüdür.

2.Pasif pre amplifikatör
Seste renklendirilmenin önlenmesi adına ortaya çıkan bu pre amplifikatör türü, içerinde herhangi bir transistör, lamba veya devre yapısı içermemekte, sadece bir kaynak seçici ve ses kontrolü için potansiyometre kullanılan özel bir pre amplifikatör türüdür.

3.Fono pre amplifikatörleri
Pikapların sinyal karakteristiğinden kaynaklanan daha düşük güçte sinyallerin yükseltilme gereksinimi dolayısı ile çoğu pre amplifikatörde bir fono katı bulunur. Bu katın olmadığı pre amplifikatörler için, sadece pikap sinyallerinin yükseltilmesi amacı ile, ayrı fono pre amplifikatörleri de üretilmiştir. Bunlarında lambalı veya transistörlü yapıda olanları vardır. Genel olarak pikap ilk önce fono pre amplifikatörüne bağlanır, bu da pre amplifikatör vasıtası ile güç amplifikatörüne bağlanmaktadır. Bazı ses kontrolüne sahip varyasyonları da üretildiği için, direkt güç amplifikatörüne bağlananları da bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kaan Seler VTP-1 Pre-Amplifikatör". stereomecmuasi.com. 11 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2020.